Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Skiatori bullgar Allbert Popov u klasifikua i gjashti në sllallomin e natës për Kupën Botërore

Allbert Popov

Skiatori më i mirë bullgar alpin – Allbert Popov u klasifikua i gjashti në sllallomin e natës për Kupën Botërore në pushimoren dimërore austriake Shlladming.

Kështu ai dubloi suksesin e vet nga viti 2019 kur gjithashtu përfundoi i gjashti në Shlladming.

Deri tashti Allbert Popovi ishte në vendin e 28-të në ranglistën botërore, por tani kaloi në pozitën e 24-të.

Volejbollistët tanë arritën një fitore të vështirë kundër ekipit të Çekisë

Ekipi kombëtar bullgar i volejbollit regjistroi një fitore dramatike në pesë sete kundër skuadrës mikpritëse të Çekisë në ndeshjen e parë serioze në Kampionatin Evropian të Burrave. Volejbollistët bullgarë fituan setin e parë, por pas kësaj lejuan..

botuar më 21-09-06 4.52.MD

Bullgaria mundi Lituania në kualifikimet për Katar 2022

Kombëtarja Bullgare e futbollit mundi ekipin e Lituanisë në kualifikimet botërore për Katar 2022. Me rezultat 1 me 0 kombëtarja tashmë grumbulloi 5 pika në aktivin e vet. Më 8 shtator ekipi bullgar do të pranojë skuadrën e Greqisë.

botuar më 21-09-06 2.36.MD
Vlladimir Zografski

Kërcimtari më i mirë bullgar i skive Vlladimir Zografski me medalje të bronztë

Kërcimtari më i mirë bullgar i skive Vlladimir Zografski për herë të parë në karrierën e tij u ngjit në podium në startet e Grand Prix. Në Shchuchinsk, Kazakistan, ai fitoi një medalje bronzi me arritje nga 94 dhe 89 metra, dhe u radhit pas fituesit..