Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Skiatori bullgar Allbert Popov u klasifikua i gjashti në sllallomin e natës për Kupën Botërore

Allbert Popov

Skiatori më i mirë bullgar alpin – Allbert Popov u klasifikua i gjashti në sllallomin e natës për Kupën Botërore në pushimoren dimërore austriake Shlladming.

Kështu ai dubloi suksesin e vet nga viti 2019 kur gjithashtu përfundoi i gjashti në Shlladming.

Deri tashti Allbert Popovi ishte në vendin e 28-të në ranglistën botërore, por tani kaloi në pozitën e 24-të.

Josif Milladinov

Josif Milladinov përfundoi i teti në 100 metra flutur në Tokio

Notari tetëmbëdhjetë vjeçar Josif Milladinov përfundoi i teti në finalen 100 flutur në Olimpiadën e Tokios. Paraqitja e tij është një arritje e madhe për Bullgarinë, pasi vendi ynë nuk ka pasur një finalist në not nga Lojërat Olimpike në Seul në..

botuar më 21-07-31 6.17.MD

“Ballkaniada” bashkon vrapuesit tanë më të mirë malorë

Edicioni i parë i garës së vrapimit malor “Ballkaniada”, i organizuar nga një nga vrapuesit tanë më të suksesshëm malorë Kirill Nikollov - Dizella dhe partneri i tij i stërvitjes Dimitër Zheljazkov, do të mbahet ditën e shtunë më 31 korrik...

botuar më 21-07-31 6.05.PD

Josif Milladinov do të garojë në finalet 100 metra flutur në Tokio

Bullgari Josif Milladinov bëri një notim historik në Tokio dhe me kohën 51.06 sekonda u klasifikua për finalet 100 metra flutur. Bullgari 18 vjeçar mbeti i dyti në serinë e tij. Para tij u radhit vetëm ukrainasi Krishtof Millak me 50.37 sekonda...