Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi


Qyteti Blagoevgrad, kisha “Hyrja e Shën Mërisë në Tempull” - “kryqi i zjarrit” i cili është tradicional në Ditën e Dëshmorit të Shenjtë Harallambi Çudibërës, i nderuar në vendin tonë si shenjtori mbrojtës i bletarëve. Edhe sivjet, në tavolinat e rregulluara në formën e një kryqi prodhuesit e mjaltit vendosën për bekim kavanozat e tyre me qirinj të ndezur të bashkangjitur me to. Foto: BGNES

Më shumë nga rubrika

Bullgaria në fotografi

Me rastin e Ditës Botërore të Arteve të Cirkut një tramvaj retro në Sofje u shndërrua në një cirk me rrota.  Foto: BGNES

botuar më 21-04-17 5.14.MD

Bullgaria në fotografi

Me rastin e përvjetorit të 120-të të tramvajit të parë elektrik në Sofje, furnizim i një firme belgjiane, piktorja Petja Ilieva “veshi” një prej automjeteve në kolazhe të objekteve arkitekturore, monumenteve dhe zakoneve nga Bullgaria dhe Belgjika...

botuar më 21-04-15 5.08.MD

Bullgaria në fotografi

Qyteti Shumen, Bullgaria Verilindore. Bota mund të jetë e ngjyrshme edhe në një ditë të zymtë. Foto: Radio Shumen

botuar më 21-04-13 3.55.MD