Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

1822 janë rastet e reja të koronavirusit në Bullgari

Foto: BGNES

Gjatë 24 orëve të fundit në Bullgari janë kryer 12645 teste për koronavirus, nga të cilat janë identifikuar 1 822 raste të reja. 503 prej tyre janë në Sofje, 194 - në Burgas, 139 - në Plovdiv. Mostrat pozitive janë 14.41%, tregojnë të dhënat e Portalit të Unifikuar të Informacionit.

Për 24 orët e fundit 53 njerëz kanë vdekur dhe 689 janë shëruar.

Rastet aktive janë 31 173, nga të cilat 4 368 janë shtruar në spital. 370 janë në njësitë e kujdesit intensiv.

Në 24 orët e fundit 20 050 njerëz janë vaksinuar. Numri i përgjithshëm i të vaksinuarve në vend është 188 512, nga të cilat 34 719 kanë marrë dy doza.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 401

Bullgaria është ndër vendet që kanë arritur marrëveshje për Covid - pasaportat Bullgaria është ndër 13 vendet - anëtare të BE-së, që arritën marrëveshje mbi 7 kritere, të cilat do të jenë të domosdoshme për aplikimin e certifikatave për të..

botuar më 21-04-12 6.00.MD

Në qoftë se nuk ka interes për vaksinën AstraZeneca, ajo do të tërhiqet nga tregu

Këshillat e ekspertëve në vend – prej imunologësh, virologësh, kardiologësh dhe specialistësh të tjerë, do të shprehin qëndrimin e tyre urgjent për vaksinimin me preparatin e AstraZeneca kundër Covid-19. Kjo u shpreh në një konferencë të..

botuar më 21-04-12 5.12.MD

Turizmi u bëri thirrje pushtetarëve për masa të qarta për shpëtimin e sektorit

Dhoma e Turizmit në Varna i bëri thirrje qeverisë të marrë masa urgjente për të shpëtuar sektorin e turizmit në prag të festave të Pashkëve. Sipas kryetarit të dhomës, Ilin Dimitrov, rreth 30 000 njerëz nga menaxhimi i turizmit duhet të vaksinohen..

botuar më 21-04-12 3.32.MD