Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një kalim i madh me pallaska dëbore në Pamporovo

Një kalim me pallaska dëbore organizohet në Pamporovo më 28 shkurt, njoftuan nga Qendra Turistike në vendpushimin rodopas. Që aty ripohuan se aktualisht kushtet për ski janë të shkëlqyera, janë hapur 12 pista me një shkallë të ndryshme të vështirësisë, kurse ata të cilët kanë dëshirë të përfshihen në iniciativë nuk janë të pakët.

Shëtitja me pallaska dëbore ditën e diel është nëpër një itinerar të ri turistik në rrethet e ski-pushimores. Kalimi përfshin dhe zonën “Igllata” /“Gjilpëra”/, që ku hapet një panoramë jashtëzakonisht e bukur drejt malit. Në fakt itinerari i ri do të jetë aksent në programin veror të Pamporovës, që pret turistë gjatë gjithë vitit. Propozimet për hipizëm në dëborë në rrëzë të majës janë po kështu një alternativë e kërkuar për sport dhe një afrim me natyrën e bukur të maleve Rodope. Pritet që stina e skive në Pamporovo gjatë këtij dimri të vazhdojë dhe gjatë muajit mars, duke gjykuar në bazë të prognozave të meteorologëve dhe të punonjësve në industri.

Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov do të luajë kundër Daniill Medvedev në Indiën Uells

Grigor Dimitrov shënoi fitore të lehtë duke u paraqitur mira ndaj numrit 21 të botës në tenis për meshkuj, francezit Adrian Manarino. Bullgari fitoi me 6:3 dhe 6:3 për 81 minuta dhe arriti të kualifikohet në fazën e 16-të të turneut "Masters" në..

botuar më 24-03-12 9.53.PD
Aleksandra Feigin

Aleksandra Feigin me argjend nga Turneu i Patinazhit Artistik në Oslo

Kampionia e dyfishtë e Bullgarisë Aleksandra Feigin fitoi një medalje argjendi në Turneun Ndërkombëtar të Patinazhit Artistik "Sonja Heni Trofi" në Oslo të Norvegjisë. Aleksandra Feigin grumbulloi 160.23 pikë pasi u rendit e dyta në programin e..

botuar më 24-03-11 6.04.MD
Stiljana Nikollova

Stiljana Nikollova fitoi medaljen e artë në Grand Prix në Marbella

Stilijana Nikollova fitoi medaljen e artë në garën e gjithanshme në turneun e gjimnastikës ritmike të Grand Prix në qytetin spanjoll Marbella. Vendin e dytë e fitoi Tahmina Ikromova nga Uzbekistani, ndërsa vendin e tretë kampionia e botës Darja..