Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një kalim i madh me pallaska dëbore në Pamporovo

Foto: pamporovo.me

Një kalim me pallaska dëbore organizohet në Pamporovo më 28 shkurt, njoftuan nga Qendra Turistike në vendpushimin rodopas. Që aty ripohuan se aktualisht kushtet për ski janë të shkëlqyera, janë hapur 12 pista me një shkallë të ndryshme të vështirësisë, kurse ata të cilët kanë dëshirë të përfshihen në iniciativë nuk janë të pakët.

Shëtitja me pallaska dëbore ditën e diel është nëpër një itinerar të ri turistik në rrethet e ski-pushimores. Kalimi përfshin dhe zonën “Igllata” /“Gjilpëra”/, që ku hapet një panoramë jashtëzakonisht e bukur drejt malit. Në fakt itinerari i ri do të jetë aksent në programin veror të Pamporovës, që pret turistë gjatë gjithë vitit. Propozimet për hipizëm në dëborë në rrëzë të majës janë po kështu një alternativë e kërkuar për sport dhe një afrim me natyrën e bukur të maleve Rodope. Pritet që stina e skive në Pamporovo gjatë këtij dimri të vazhdojë dhe gjatë muajit mars, duke gjykuar në bazë të prognozave të meteorologëve dhe të punonjësve në industri.

Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva


Më shumë nga rubrika

Rezultat baras në ndeshjen e futbollit midis Bullgarisë dhe Sllovakisë

Ekipi kombëtar bullgar i futbollit përfundoi 1: 1 kundër ekipit të Sllovakisë në një ndeshje kontrolli, të luajtur në qytetin austriak Ried. Ndeshja ishte përgatitore për sllovakët, të cilët do të marrin pjesë në Euro 2020. Skuadra bullgare e..

botuar më 21-06-02 11.27.PD
Hristo Hristov

Hristo Hristov me një medalje të artë nga Kampionati Botëror i Peshëngritjes

Bullgaria fitoi një medalje të artë në Kampionatin Botëror të Peshëngritjes për të rinj deri në 20 vjeç në Tashkent të Uzbekistanit. Me 403 kg Hristo Hristov mori titullin në dyluftimin, duke fituar në shtytjen dhe fitoi argjendin në hedhjen në..

botuar më 21-05-31 9.42.PD
Darina Pashova, Antonio Papazov dhe Tihomor Barotev

Bullgaria fitoi një medalje të artë dhe një të argjendtë në Kampionatin Botëror të Aerobikës

Bullgaria fitoi medalje ari dhe argjendi në dy finalet e para të Kampionatit Botëror të Aerobikës për femra dhe meshkuj në Baku, Azerbajxhan. Treshja Darina Pashova, Antonio Papazov dhe Tihomir Barotev fitoi titullin botëror. Tek gratë në..

botuar më 21-05-28 7.44.MD