Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Figurat prej dylli të Leonardo Di Caprios dhe të Pablo Escobarit gëzojnë të mëdhenj e të vegjël në qytetin Varna

Foto: bgtourism.bg

Muzeu i figurave prej dylli në kryeqytetin tonë detar u pasurua me dy skulptura të reja të aktorit Leonardo Di Caprio dhe të trafikantit të frikshëm të drogës Pablo Escobar. Kështu koleksioni i muzeut atraktiv tanimë ka 70 figura dhe në këtë mënyrë e la shumë mbrapa konkurrencën e Madame Tussauds në Stamboll dhe Pragë, ku turistët mund të shikojnë jo më shumë se 30 figura. Figurat në fjalë janë të formuara në përmasa reale deri në detajin e fundit dhe janë si të gjalla. Pronarët e muzeut premtojnë se deri në verë ndaj figurave të famshme prej dylli do të bashkohet dhe Sean Connery, mësojmë nga bgtourism.bg.

Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva


Më shumë nga rubrika

Bullgarët jashtë shtetit do të votojnë në 68 vende

Për zgjedhjet 2 në 1 janë hapur 751 seksione votimi jashtë vendit në 68 vende. Ka një ndryshim serioz në krahasim me votën e parakohshme parlamentare të korrikut për sa u përket qendrave të votimit në Gjermani. Do të ketë seksione vetëm në 40..

botuar më 21-11-14 7.35.PD

Bullgaria voton

Në votimin e tretë të paprecedentë radhazi parlamentar brenda një viti, për votat e bullgarëve konkurrojnë 5016 kandidatë nga 20 parti dhe 7 koalicione . Numri i seksioneve në vendin tonë është mbi 11.600, ndërsa të drejtën e votës e kanë..

botuar më 21-11-14 7.10.PD

Radio Bullgaria - në ditën e zgjedhjeve

Më 14 nëntor, kur në Bullgari zhvillohen zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale, Radio Bullgaria do të ofrojë lajme dhe informacione për votimin në dhjetë gjuhë. Ju ftojmë të ndjekim së bashku rrjedhën e ditës së zgjedhjeve dhe të mësojmë..

botuar më 21-11-13 4.05.MD
Подкасти от БНР