Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ulje e vogël e përqindjes së të infektuarve me Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

Foto: BGNES

1 681 raste të koronavirusit janë regjistruar në 24 orët e fundit nga 13 697 teste të kryera, tregojnë të dhënat e Portalit të Unifikuar të Informacionit. 12% e mostrave kanë rezultuar pozitive. Numri më i lartë i njerëzve të infektuar është në Sofje - 499, në Plovdiv - 150 dhe në Pleven - 115. 800 janë shëruar, 49 njerëz kanë vdekur dhe 4502 pacientë janë në spital - 378 prej tyre në njësitë e kujdesit intensiv. Ka 40 raste të reja të Covid-19 midis mjekëve, duke e çuar totalin në 10 183. Dje u vaksinuan 15 927 njerëz. Deri më tani janë bërë 204 439 vaksina kundër Covid-19. Me dy doza janë imunizuar 37 181 veta.


Më shumë nga rubrika

Bojko Borisov: GERB do të shpallë kandidaturën e Daniell Mitovit për kryeministër të Bullgarisë

Partia GERB shpalli kandidaturën e Daniell Mitovit për kryeministër të vendit. Këtë e bëri të ditur Kryeministri Bojko Borisov. Më herët sot informacioni i njëjtë u njoftua nga botimi elektronik i gazetës “24 çasa” dhe media të tjera, duke cituar..

rinovuar më 21-04-14 7.53.MD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 403

Bullgaria pret që të arrijë imunitet kolektiv deri në qershor Deri në qershor do të mbërrijnë sasi të mjaftueshme të vaksinave të ARN dhe ne do të jemi në gjendje të krijojmë imunitet kolektiv. Këtë e tha para BNT prof...

botuar më 21-04-14 5.59.MD

Përfundoi me sukses ekspedita e 29 antarktike bullgare

Antarktikët e ekspeditës së 29 bullgare janë larguar sot nga rajoni i Antarktikut pas një vonimi prej rreth një muaji dhe tashmë janë në Kili. Me një avion ushtarak të Uruguait antarktikët tanë kanë mbërritur në qytetin më jugor të Kilit Punta..

botuar më 21-04-14 5.25.MD