Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kërkuam heqjen e testeve të antigjenit në kufirin me Greqinë

Ambasaodori bullgar në Greqi Valentin Porjazov
Foto: BGNES

Me rekomandimin e Zëvendëskryeministres Ekaterina Zaharieva, Ambasadori ynë në Greqi Valentin Porjazov ka kërkuar një shpjegim urgjent nga Ministria e Jashtme Greke, Ministria e Mbrojtjes Civile dhe Policia Kombëtare e Kufirit në lidhje me futjen e testeve të shpejta të antigjenit për shoferët e kamionëve në kufirin me Bullgarinë. Diplomati ynë ka kërkuar që institucionet greke të ndalojnë menjëherë praktikën, pasi ajo bie ndesh me rregulloret evropiane. Pala greke ka pranuar vlefshmërinë e argumenteve bullgare dhe është zotuar të kapërcejë problemin.


Më shumë nga rubrika

U arrestuan 25 migrantë të paligjshëm nga Afganistani

Njëzet e pesë migrantë nga Afganistani u arrestuan në autostradën Trakia afër Vakarelit në afërsi të Sofjes. Ata ndoshta u braktisën nga trafikantët. Refugjatët u panë të shëtisin në autostradë rreth orës 9 të mëngjesit dhe u dërguan në polici...

botuar më 21-05-04 3.36.MD
Bojko Borisov

Bojko Borisov: Bullgaria doli nga vala e tretë e Covid-19

Bullgaria doli nga vala e tretë e koronavirusit. Kjo u njoftua nga Kryeministri i dorëhequr Bojko Borisov, duke iu referuar një studimi i Institutit “Robert Koch”. Ai vuri në dukje se ky rezultat i mirë në vendin tonë u arrit me masa shumë më..

botuar më 21-05-04 1.22.MD
Ikona çudibërëse e Shën Hyjlindëses

Të Martën e Ndritshme nderojmë Shën Hyjlindësen

Kisha Ortodokse shënon sot të Martën e Ndritshme. Në këtë ditë nderohet Nëna e Shenjtë e Zotit . Kjo është dita e dytë e Javës së Ndritshme në të cilën bekohen shenjtorët. Java quhet ashtu sepse pranohet, se Ringjallja e Krishtit sjell..

botuar më 21-05-04 12.10.MD
/de/tourism/listight">