Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në qoftë se situata nuk përmirësohet do të ketë masa të reja anti-epidemike

Doc. Angell Kunçev
Foto: BTA

Vizita në restorante nuk fsheh rreziqe, por nuk jam i bindur se do të respektohen masat, deklaroi për BNR inspektori shtetëror i shëndetësisë doc. Angell Kunçev me rastin e hapjes së lokaleve ditën e hënë.

Sipas tij, do të ketë problem pas orës 22.30 "me muzikën dhe rënien e disa kufizimeve". "Ne jemi në proces të rritjes së sëmundshmërisë, por shkalla e rritjes është e ulët dhe kjo na lejon të jemi më demokratikë në shfuqizimin e masave," tha ai. Sidoqoftë, doc. Angell Kunçev paralajmëroi se nëse situata bëhet e padurueshme, do të ketë një shtrëngim të ri të masave. Për mendimin e tij, rritja e sëmundshmërisë nuk është aq e madhe jo për shkak të ashpërsisë së masave anti-epidemike por për shkak të versionit të ri të koronavirusit.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 411

Zgjatje me 1 muaj të gjendjes së jashtëzakonshme epidemike, rekomandojnë autoritetet shëndetësore Bullgaria po del nga vala e tretë e epidemisë nga koronavirusi, shpalli në brifingun e rregullt të autoriteteve shëndetësore ministri i..

botuar më 21-04-22 7.57.MD
Ministri në dorëheqje Angellov

Kostadin Angellov: Rekord i ri i vaksinave të vendosura në ditë

Vendi ynë ka regjistruar një rekord të ri të vaksinave të bëra në ditë. Këtë e bëri ti ditur në profilin e vet në Facebook Ministri i Shëndetësisë në dorëheqje Kostadin Angellov. Deri në orën 18:30 (kohë bullgare) janë vaksinuar 21 306 veta...

botuar më 21-04-22 7.33.MD
Desisllava Atanasova

GERB i drejtohet Gjykatës për shkak të moratoriumit të miratuar nga Parlamenti

Kryetarja e grupit parlamentar të GERB-it Desisllava Atanasova shpalli se do të kërkojnë nga Gjykata Kushtetuese një vendim interpretues mbi moratoriumin, të cilin Kuvendi Popullor miratoi sot. Partia do t'i kërkojë gjithashtu Gjykatës të shpallë..

botuar më 21-04-22 7.04.MD