Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rivendosen korridoret e gjelbra të vaksinimit kundër Covid-19

Foto: BTA

Që nga sot njerëzit që duan të vaksinohen menjëherë do të jenë në gjendje ta bëjnë këtë përmes të ashtuquajturve “korridore të gjelbra”, njoftoi zyra e shtypit e Ministrisë së Shëndetësisë.

Kryetari i Shtabit Kombëtar të Vaksinimit Krasimir Gigov i ka dërguar udhëzime Bashkimit të Mjekëve Bullgarë, Shoqatës Kombëtare të Mjekëve të Përgjithshëm në Bullgari dhe Inspektorateve Rajonale të Shëndetit për përvetësimin e të gjitha dozave të vaksinave të disponueshme. Kështu, kur nuk ka aplikantë të mjaftueshëm nga katër grupet e synuara në pikat e vaksinimit, të gjithë njerëzit e tjerë do të mund të vaksinohen.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 401

Bullgaria është ndër vendet që kanë arritur marrëveshje për Covid - pasaportat Bullgaria është ndër 13 vendet - anëtare të BE-së, që arritën marrëveshje mbi 7 kritere, të cilat do të jenë të domosdoshme për aplikimin e certifikatave për të..

botuar më 21-04-12 6.00.MD

Në qoftë se nuk ka interes për vaksinën AstraZeneca, ajo do të tërhiqet nga tregu

Këshillat e ekspertëve në vend – prej imunologësh, virologësh, kardiologësh dhe specialistësh të tjerë, do të shprehin qëndrimin e tyre urgjent për vaksinimin me preparatin e AstraZeneca kundër Covid-19. Kjo u shpreh në një konferencë të..

botuar më 21-04-12 5.12.MD

Turizmi u bëri thirrje pushtetarëve për masa të qarta për shpëtimin e sektorit

Dhoma e Turizmit në Varna i bëri thirrje qeverisë të marrë masa urgjente për të shpëtuar sektorin e turizmit në prag të festave të Pashkëve. Sipas kryetarit të dhomës, Ilin Dimitrov, rreth 30 000 njerëz nga menaxhimi i turizmit duhet të vaksinohen..

botuar më 21-04-12 3.32.MD