Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rritje e shpejtë e rasteve të reja të Covid-19

Foto: BTA

2588 janë rastet e reja të koronavirusit për 24 orët e fundit në Bullgari, që është numri më i lartë që nga fillimi i vitit. Rastet e reja përbëjnë 16% të të gjitha 16 179 testeve të kryera, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Me to numri i rasteve të konfirmuara në vend që nga fillimi i pandemisë iu afrua një çerek milioni ose 249 626 të sëmurë. Shumica e të infektuarve të rinj janë në Sofje - 645, pasuar nga rrethi Burgas me 274 raste dhe rrethi i Plovdivit me 194.

4777 pacientë u shtruan në spital. 414 janë në njësitë e kujdesit intensiv. 117 vdiqën nga infeksioni i koronavirusit në 24 orët e fundit. 1085 pacientë u kuruan.

11 094 janë imunizuar në hakun e shënuar kohor. Deri më tani 223 539 njerëz janë vaksinuar. Gjithsej 38 775 janë vaksinuar me dozën e dytë.

Më shumë nga rubrika

Një fushatë do t’u sqarojë fëmijëve sesi ndikon shpyllëzimi mbi ndryshimin e klimës

Fushata e parë për nga lloji i vet arsimore “Pylli dhe ndryshimet klimatike” me pjesëmarrjen e ekspertëve në pedagogjinë pyjore do të zhvillohet në territorin e Ndërmarrjes së Pyjeve Shtetërore Jugperëndimore. Ekspertët e pyjeve i njohin fëmijët me..

botuar më 21-04-18 8.15.PD

Sofja do të ketë një park të dytë arkeologjik deri në fund të verës

Terreni, në afërsi me qendrën e qytetit ( një pjesë nga rajoni “Llozenec”) ishte shpëtuar nga synimet investuese për ndërtim pas vitit 2001, kur studimet arkeologjike u rivendosën nga arkeologët Konstantin Shallganov dhe Mario Ivanov nga Muzeu..

botuar më 21-04-18 7.10.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 405

Sot hapën dyer qendrat e mëdha tregtare dhe kazinotë Që nga 16 prilli lejohen vizitat në sallat e lojërave të fatit dhe kazinotë, por me përdorim të maksimum 50% prej kapacitetit të tyre. Hiqen edhe kufizimet për punë të objekteve që..

botuar më 21-04-16 5.47.MD