Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

20 për qind e rasteve të reja të Covid-19 janë ndër adoleshentët dhe fëmijët

Doc. Angell Kunçev
Foto: BGNES

Virusi tashmë po përhapet në kopshte dhe shkolla. Sipas Kryeinspektorit Shëndetësor Shtetëror Doc. Angell Kunçev, virusi jo vetëm që përhapet më lehtë, por simptomat e tij janë të ngjashme me ftohjen e zakonshme - bllokimet e hundës, acarimi i fytit dhe kolla. Ai njoftoi në BNT se rezultatet e një studimi të madh me 600 mostra priten në fillim të javës. Ata kanë një rrjedhë më specifik të sëmundjes dhe të dhëna më specifike nga analizat, gjë që ngre dyshime se bëhet fjalë për variante të ndryshme sesa ato klasike të Covid -19.


Më shumë nga rubrika

Bojko Rashkov

Ministria e Brendshme do të jetë në krye të ndryshimeve në vend

“Ministria e Brendshme është organi më i fortë në qeveri. Pra, është mjaft logjike dhe normale të luajë një rol udhëheqës në ndryshimet që duhet të bëhen në vendin tonë dhe janë me kërkesë të qytetarëve bullgarë”. Këtë e deklaroi në një intervistë..

botuar më 21-05-18 10.22.PD
Dr. Milen Vrabevski

Pika të vaksinimit u hapën në kufirin me Maqedoninë e Veriut

Dy qendra vaksinimi kundër Covid-19 u hapën në pikat kufitare të Maqedonisë së Veriut pranë Stanke Lisichkovo dhe Zlatarevo. Para Radio Blagoevgrad të BNR-s, iniciatori i pikave të lëvizshme, Dr. Milen Vrabevski , njoftoi se tani mund të vaksinohen..

botuar më 21-05-18 9.21.PD

4.1 janë të infektuar rishtas me koronavirus nga 16 505 teste

677 janë rastet e reja të koronavirusit në vend për 24 orët e fundit. 4.1 për qind e 16 505 testeve të kryera janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Përsëri, Sofja ka numrin më të lartë të të infektuarve - 113, e ndjekur nga Stara..

botuar më 21-05-18 8.54.PD