Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Grupet më të prekshme në Bullgari do të vaksinohen deri në maj

Foto: arkiv

Masat shtesë që shtabet rajonale do të zbatojë në zonat e kuqe me incidencë të lartë të Covid-19 në vend do të çojë në normalizimin e situatës. Këtë e deklaroi Kryeministri Bojko Borisov gjatë takimit të rregullt të qeverisë, njoftoi BTA. Kryeministri shprehu shqetësimin se variantet e reja të virusit po infektojnë të rinjtë shumë më shpejt. Ai vuri në dukje se sot rreth 15 000 – 20 000 njerëz do të vaksinohen dhe “me një muaj tjetër durim, grupet më të prekshme do të imunizohen”.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria do të dërgojë zjarrfikës në Maqedoninë e Veriut për ndihmë

Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut bisedoi me kreun e shtetit bullgar Rumen Radev. Arsyeja janë zjarret e shumta në vend. “Ne ramë dakord sa më shpejt që të jetë e mundur Bullgaria të dërgojë zjarrfikës për të ndihmuar tonat në..

botuar më 21-08-03 9.33.PD

Rritje dramatike e të sapo infektuarve me Covid-19

393 janë rastet e reja të koronavirusit në vend krahasuar me 94 në ditën e raportuar më parë. Por rritja e përqindjes është më e kufizuar. 1.68për qind e 23 371 testeve të kryera janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Shumica..

botuar më 21-08-03 9.02.PD
Bojko Borisov

GERB nuk do të mbështesë qeverinë e ITN

GERB nuk do të mbështesë qeverinë, e cila do të propozohet nga partia “Ka një popull të tillë” (ITN). Këtë e njoftoi lideri i GERB Bojko Borisov në një transmetim të drejtpërdrejtë nga fshati Gubesh rajoni i Sofjes në profilin e tij në Facebook. Ai..

botuar më 21-08-02 8.04.MD