Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Italiania Sofi Matiu u bë kampione në ski-garat tek femrat në qytetin Bansko

Eva Vukadinova
Foto: Federata Bullgare e Skive

Italiania 19 vjeçare Sofi Matiu u klasifikua në vendin e parë me rezultat të përgjithshëm 1:40.24 minuta, në sllallomin e Kampionatit Botëror në disiplinat ski alpine  për të rinj e të reja deri më 21 vjeç në Bansko. Ajo qe e pesta pas raundit të parë me 49.71 sekonda, por me raund të dytë solid prej 50.53 sekonda dhe e siguroi floririn. E dyta, në 20 të qindtat e sekondës përfundoi një sportiste tjetër 19 vjeçare - Moa Bostrom Musener nga Suedia(49.63 dhe 50.81 sekonda), kurse e tretë në 21 të qindta u rendit 20 vjeçja Ej Xhej Hërt nga Shtetet e Bashkuara(49.63 dhe 51.09). Bullgarja Eva Vukadinova përfundoi në vendin e 26 me një kohë të përgjithshme 1:49.06 minuta në të dyja zbritjet. Menjëherë pas saj përfundoi bullgarja tjetër Julia Zllatkova me kohë 1:49.13 minuta.


Më shumë nga rubrika

Fillon Turi Çiklistik i Bullgarisë

Edicioni i 68-të i sivjetshëm i Turit Ndërkombëtar Çiklistik të Bullgarisë fillon sot, 30 qershor, në Sofje në orën 6 të mbrëmjes. Gara fillon me një prolog prej 1 km rreth Katedrales “Aleksandër Nevski”. Garuesit do të fillojnë në interval prej 30..

botuar më 21-06-30 11.53.PD
Marija Nikollova

Bullgarja Marija Nikollova u bë e dyta në Lavaredo Ultra Trail

Bullgarja Marija Nikollova përfundoi e dyta midis grave në Lavaredo Ultra Trail në Itali, një nga garat më të vështira malore. Pjesëmarrësja bullgare në distancën 80 kilometra me një zhvendosje prej 4100 m është një rekordere nga Vrapimi në Vitosha..

botuar më 21-06-28 4.10.MD
Cvetana Pironkova

Cvetana Pironkova shkon në finalet e kualifikimeve të Wimbledon

Reketa e parë e Bullgarisë në tenisin e grave, Cvetana Pironkova, mundi Naiktha Bains të Britanisë me 6-1, 6-2 pas 54 minutash lojë. Kështu bullgarja u kklasifikua në raundin e fundit të kualifikimeve të Wimbledon. Cveti përfundoi me 11..

botuar më 21-06-24 9.01.MD