Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti e përcakton 10 marsin si një mësim moral i cili na është lënë si trashëgimi

Rumen Radev
Foto: arkiv

Prej shekujve toleranca dhe respektimi ndaj etnoseve dhe feve të ndryshme janë mes virtyteve më të ndritura të popullit bullgar. Ato u dukën më qartë në vitet e errëta të Luftës së Dytë Botërore, kur vendi mundi të shpëtojë nga vdekja komunitetin e vet hebraik dhe të ndihmojë shumë të tjerë të largohen nga Evropa e pushtuar nga nazistët. Këtë e deklaroi Presidenti Rumen Radev në lidhje  me Ditën e Shpëtimit të Hebrenjve Bullgarë, transmetoi Agjencia Telegrafike Bullgare.

Udhëheqësi i shtetit nënvizon se, më 10 mars shënojmë jo vetëm 78 vjet nga shpëtimi i hebrenjve bullgarë, por dhe nderojmë mësimin moral në humanizëm, tolerancë dhe burrë shtetësi, të cilat paraardhësit tanë lanë si trashëgimi për brezat e ardhshëm.


Më shumë nga rubrika

Çmimet "Për gratë në shkencë" u dhanë për herë të shtatë

Tre bullgare të talentuara u nderuan me çmimin "Për gratë në shkencë". Në ceremoni, nënpresidentja Ilijana Jotova tha se gratë e mbajnë kodin e jetës thellë brenda vetes. Prof. Genka Petrova, zëvendësministre e arsimit tha se nëse shpirtin e..

botuar më 23-11-29 9.57.PD

Parashikimi i motit për 29 nëntorin

Temperaturat minimale të mërkurën do të lëvizin ndërmjet 0 dhe 5°, në Sofje - 0°. Gjatë ditës do të ketë vranësira të konsiderueshme. Në jug do të ketë reshje shiu, në male - reshje shiu dhe bore. Deri në mbrëmje reshjet e shiut do të..

botuar më 23-11-28 6.15.MD

Komisioni i Buxhetit miratoi në lexim të parë buxhetin e shtetit

Komisioni Parlamentar për Buxhet dhe Financa miratoi në lexim të parë Ligjin për Buxhetin e Shtetit për vitin 2024. Projekti u mbështet nga PP-DB, GERB-SDS dhe DPS. Megjithatë, GERB-SDS e cilësoi si “kompromis” dhe kritikoi deficitin e caktuar prej..

botuar më 23-11-28 5.43.MD