Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Deri në verë imunizimi do të mbulojë deri në 40 për qind të popullsisë aktive

Prof. Krasimir Gigov
Foto: BGNES

Nuk ka kaos në organizimin e vaksinimit. Një opinion mbi sigurinë e vaksinës AstraZeneca pritet më 17 mars. Por vaksinimet aktualisht po kryhen me Pfizer dhe Moderna, tha në qytetin Varna Prof. Krasimir Gigov, kryetar i Shtabit Kombëtar të Vaksinimit.

“Nuk ka kaos dhe nuk ka asnjë ndalesë, ka një shtyrje të përkohshme të procesit dhe kjo është për shkak të arsyeve përtej kontrollit tonë.” Pritet që në muajt e verës të imunizuarit në vend të arrijnë 30-40 për qind, gjë që do të çojë në një rënie të shkallës së infeksionit dhe në frenimin e situatës në nivele të kontrolluara, tha Gigov, cituar nga BNR.


Më shumë nga rubrika

9 për qind TVSH për vajin dhe zero për bukën propozon Komisioni i Bujqësisë

Të ulet TVSH-ja për vajin e lulediellit, frutat dhe perimet në 9 për qind nga 1 korriku për një vit – këtë e propozon Kryetari i Komisionit Parlamentar për Bujqësi Pllamen Abrovski së bashku me kolegët e tij nga “Ka një popull të tillë”. Propozimi u..

botuar më 22-06-22 3.31.MD

Shumica e bullgarëve nuk duan zgjedhje të parakohshme

41.3 për qind e bullgarëve të rritur nuk duan zgjedhje të parakohshme parlamentare, ndërsa 26.5 për qind ndajnë mendimin e kundërt, sipas një sondazhi të Gallup International Balkan. Sa i përket dorëheqjes së mundshme të kabinetit, 36.7 për qind e..

botuar më 22-06-22 3.08.MD

Shqyrtohet krijimi i një Instituti Kombëtar të Kulturës

Rreth 30% e bullgarëve jetojnë jashtë vendit. Çdonjëri prej tyre është një kapital i rëndësishëm kombëtar në krizën demografike, tha Presidenti Rumen Radev në hapjen e Konferencës Kombëtare "Gjuha e Shenjtë" në Universitetin e Plovdivit. Nëse..

botuar më 22-06-22 2.46.MD