Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Përqindje pothuajse e barabartë e të infektuarve dhe e të shëruarve nga Covid-19

Foto: BGNES

462 raste të reja të koronavirusit janë identifikuar në 24 orët e kaluara nga 3658 testet e kryera, sipas të dhënave zyrtare. Mostrat pozitive janë gati 13%. Numri më i lartë i njerëzve të infektuar rishtas është në Sofje - 143, në Plovdiv - 33 dhe në Varna - 27. 459 janë shëruar, 67 njerëz kanë vdekur dhe 10 382 pacientë janë në spital - 797 prej tyre në njësitë e kujdesit intensiv. Dje janë injektuar 1600 doza vaksinash dhe me to numri i përgjithshëm u bë 572 662. Të imunizuarit me dozën e dytë janë 113 253 - 1,5% e popullsisë.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari – Dita e 437

Hiqet kërkesa për PCR për fëmijët që hyjnë në Bullgari Nga nesër, 19 maj, për fëmijët deri në 5 vjeç të cilët janë shtetas bullgarë, shtetas të vendeve anëtare të BE-së, vendeve të Shengenit, Britanisë së Madhe dhe Irlandës së Veriut, Unionit..

botuar më 21-05-18 7.30.MD

Masat për ruajtjen e punësimit po vazhdojnë

Po vazhdojnë të funksionojnë gjithsej katër masa në mbështetje të punësimit dhe familjeve për shkak të pandemisë së koronavirusit, të zbatuara në kuadër të Programit Operativ "Zhvillimi i Resurseve Njerëzore", Midis tyre janë "Më ruaj" - për..

botuar më 21-05-18 7.19.MD

Nga data 31 maj të gjithë nxënësit bullgarë kthehen në shkollë

Nga data 31 maj të gjithë nxënësit kthehen në shkollë. Kjo thuhet në urdhëresën e Ministrit të Shëndetësisë që nga sot. Nga e njëjta datë lejohet edhe zhvillimi i aktiviteteve të ndryshme grupore jashtë klasës.

botuar më 21-05-18 5.03.MD