Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Partia GERB do të propozojë kabinet

Tomisllav Donçev
Foto: BGNES

GERB do të propozojë kabinet, megjithë shanset e vogla që ajo të përkrahet, njoftoi në një brifing në centralin e partisë Zëvendëskryeministri Tomisllav Donçev. Megjithëse është forca e parë politike, sipas votës së bullgarëve, partia GERB ka shanse minimale për të formuar një qeveri, pasi partitë dhe koalicionet e tjera refuzuan për ta mbështetur.

"Ne i kemi marrë vendimet tona dhe do të ndjekim procedurën, siç është shkruar në Kushtetutë," tha Zëvendëskryeministri. Sipas tij, GERB është i detyruar të propozojë një kabinet i cili "që nga dita e parë mund të punojë, të zgjidhë problemet dhe të ndjekë qëllimet e vena".

Më shumë nga rubrika

Ushtria bullgare u tërhoq nga Afganistani

Kontingjenti i fundit bullgar i cili merrte pjesë në misionin e NATO-s "Mbështetje Vendimtare" u kthye nga Afganistani. Që nga marsi i vitit 2021, kontigjenti i 42-të ushtarak bullgar me 120 veta ruante bazën e Aeroportit Bagram në Kabul. Më 24..

botuar më 21-06-24 12.54.MD

Premtojnë lehtësim të kalimit përmes Kullata - Promahon

Deri më 1 korrik do të shpallen masat për lehtësimin e trafikut përmes pikës kufitare Kullata-Promahon. Planifikohet që të rritet numri i inspektorëve nga pala greke në pikën më të ngarkuar në kufirin bullgaro-grek, njoftoi Ministria e Jashtme..

botuar më 21-06-24 10.01.PD

Vetëm 11.11% e bullgarëve janë imunizuar kundër Covid-19

93 janë rastet e reja të koronavirusit në vend për 24 orët e fundit. Kjo është 0.64 për qind e 14 382 testeve të kryera, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Shumica e të infektuarve rishtazi janë në Sofje - 39. Në 7 rrethe - Kërxhali,..

botuar më 21-06-24 9.47.PD