Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Numri i të shëruarve po vazhdon të jetë më shumë sesa të infektuarit me Covid-19

Foto: BGNES

2517 janë të infektuarit me koronavirus në vend për 24 orët e fundit. Kjo është 16.5% e 15 297 testeve të kryera, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Shumica e të infektuarve janë në qytetin e Sofjes – 599, pasuar nga Plovdivi me 228, Varna me 177 dhe Burgas me 161 të infektuar.

Numri i rasteve aktive është zvogëluar në 68 707. Ka gjithashtu një rënie të lehtë në numrin e njerëzve të shtruar në spital me Covid-19 - 9685. Ka 807 pacientë në njësitë e kujdesit intensiv.

Të vdekurit me koronavirus janë 125. Për të dytën ditë me radhë 3647 personat e kuruar tejkalojnë numrin e të infektuarve rishtazi.

14 882 njerëz janë vaksinuar në 24 orët e fundit. Numri i të vaksinuarve në vend është 605 377. 119 879 persona janë imunizuar me dozën e dytë.


Më shumë nga rubrika

Zonjat Muita dhe Jotova

UNICEF po analizon problemet e dhunës mbi fëmijët në Bullgari

Dhuna ndaj fëmijëve dhe politikat e parandalimit u diskutuan në Sofje nga Nënpresidentja Ilijana Jotova dhe Përfaqësuesja e UNICEF në Bullgari Dr. Jane Muita. Dhuna në shkollë vazhdon të jetë një nga problemet kryesore me të cilat përballen fëmijët dhe..

botuar më 21-05-14 10.55.PD
Georgi Panajotov

Uniteti i NATO-s është jetik për Bullgarinë

Për Bullgarinë, ruajtja e vlerave euro-atlantike dhe uniteti i NATO-s është me rëndësi jetike, tha Ministri i Punëve të Jashtme Svetllan Stoev përpara video konferencës “Përgatitja për NATO 2030”, organizuar nga Klubi Atlantik. Ai vuri në dukje se..

botuar më 21-05-14 9.36.PD

4.5 për qind janë të infektuarit rishtas me Covid-19 në 24 orët e fundit

506 janë rastet e reja të koronavirusit në vend, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. 4.5 për qind e 11 247 testeve të kryera janë pozitive. Në të gjitha rrethet të sapo infektuarit janë nën 100 vjeç. Shumica janë në qytetin e Sofjes –..

botuar më 21-05-14 9.04.PD