Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mbeten çadrat dhe shezlongjet falas në plazh

Marijana Nikollova
Foto: arkiv

Praktika për çadrat dhe shezlongjet falas nga viti i kaluar është e mirë dhe funksionon dhe do të zbatohet edhe këtë vit. Kjo u deklarua nga Zëvendëskryeministrja në dorëheqje Marijana Nikollova për bTV. Biznesi i detit tashmë po përgatitet për fillimin e sezonit më 1 maj, duke respektuar rregullat e sigurisë të lëshuara nga Ministria e Turizmit. Komisioni Evropian pritet të miratojë një vendim të unifikuar për certifikatën digjitale jeshile, e cila sipas Zëvendëskryeministres do të sqarojë rregullat për hyrjen e të huajve.

Atëherë autoritetet shëndetësore duhet të shpallin edhe rregullat sipas të cilave të huajit do të mund të hyjnë në Bullgari verën gjatë stinës turistike, shtoi Nikollova. Ajo nënvizoi se edhe sivjet do të shpresohet kryesisht tek turistët bullgarë.


Më shumë nga rubrika

7 muze të pazakontë që duhet të vizitoni

Nëse jeni kureshtarë dhe dëshironi të njihni Bullgarinë jashtë klisheve të zakonshme turistike, ju rekomandojmë të vizitoni muzetë e mëposhtëm, të cilat do t'ju befasojnë dhe do të pasurojnë idetë tuaja rreth traditave bullgare dhe trashëgimisë..

botuar më 21-05-30 11.25.PD

“Flamuri blu” për 13 plazhe bullgare sivjet

13 plazhe nëpër bregdetin bullgar pranë Detit të Zi morën dekoratën “Flamuri blu”. Mes tyre janë 3 plazhet në vendpushimin “Sllënçev Brjag”, plazhet e qytezës pushimore “Djuni” dhe këto në lokalitetin “Arkutino”. “Flamuri blu” është një çmim..

botuar më 21-05-30 7.15.PD

Filluan itineraret letrare nëpër Sofje

Edicioni i tretë i udhëtimit letrar nëpër vendet emblematike për kulturën tonë në kryeqytet filloi me një tregim për dy nga revistat më të mëdha letrare bullgare që përpara më shumë se një shekulli -“Misëll”/ “Mendimi”/ dhe trashëgimtari i tij..

botuar më 21-05-29 9.15.PD