Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nën 15% janë të infektuarit me koronavirus nga 14 747 teste të kryera

Foto: BGNES

2185 janë rastet e reja të koronavirusit në vend për 24 orët e fundit, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. 14.82% nga 14 747 testet e kryera kanë rezultuar pozitive. Shumica e rasteve të reja janë në qytetin e Sofjes – 538, pasuar nga Plovdivi me 232, Varna me 207 dhe Burgas me 125.

67 391 janë rastet aktive. 9523 janë pacientët e shtruar në spital. 811 prej tyre janë në njësitë e kujdesit intensiv. 108 njerëz u raportuan të vdekur dhe 3393 të shëruar.

Numri i përgjithshëm i dozave të vaksinave të vendosura në vend është tashmë 620 375. 14 998 njerëz janë imunizuar në 24 orët e fundit. 123 381 persona u vaksinuan me dy doza.


Më shumë nga rubrika

Bujar Osmani

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut pret një takim me homologun e tij bullgar

Ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, i ka dërguar një letër urimi diplomatit të ri të parë të Bullgarisë, Svetllan Stoev dhe pret një takim me të për të diskutuar hapjen e rrugës për negociatat e anëtarësimit në BE...

botuar më 21-05-14 5.56.MD
Ambasadorja e SHBA-së Herro Mustafa

Kryeministri bullgar dhe Ambasadorja e SHBA: Lufta kundër korrupsionit në Bullgari është thelbësore

Kryeministri i përkohshëm Stefan Janev zhvilloi një takim me Ambasadoren e SHBA në Bullgari Herro Mustafa, në të cilin u diskutuan çështje në lidhje me situatën aktuale politike në vend. Janev theksoi prioritetet e kabinetit zyrtar dhe mundësitë..

botuar më 21-05-14 5.16.MD
Toma Bikov

GERB: Qeveria teknike e kthen oligarkinë nga jashtë në pushtet

Sipas Nënkryetarit të GERB Tomisllav Donçev, nëdrrimi i figurave kryesore në Agjencinë Doganore dhe në Agjencinë e të Ardhurave është një përpjekje për të kontrolluar aparatin shtetëror. Sipas ish-deputetit nga partia GERB Toma Bikov ka lidhje..

botuar më 21-05-14 4.46.MD