Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti nuk po ngutet të dorëzojë mandatin e dytë për formimin e qeverisë

Rumen Radev
Foto: president.bg

Në ditët në vijim do të njoftoj kur do t"i dorëzoj mandat grupit të dytë më të madh parlamentar për të formuar qeveri, tha Presidenti Rumen Radev pasi GERB-SDS ktheu mandatin e parë. “Shpresoj që koha e dhënë do të investohet në dialog dhe në formimin e besimit midis forcave politike”, tha kreu i shtetit.

“Bullgaria ka nevojë për një qeveri të qëndrueshme, të emëruar nga parlamenti bullgar mbi bazën e parimeve dhe përparësive të përbashkëta”, shtoi Radev, duke theksuar se “vetëm një kabinet legjitim që gëzon besimin e shoqërisë mund ta nxjerrë Bullgarinë nga kriza”.


Më shumë nga rubrika

Bujar Osmani

Bujar Osmani: Përfshirja e bullgarëve në Kushtetutë nuk bie ndesh me interesat e Shkupit

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë Veriore, Bujar Osmani, deklaroi se propozimi për përfshirjen e komunitetit bullgar në Kushtetutë nuk bie ndesh me interesat e Shkupit. Sipas Osmanit, vendi i tij nuk ka pasur asnjëherë problem me njohjen e..

botuar më 21-10-07 6.00.MD
Angela Merkel

Një zgjidhje e menjëhershme e mosmarrëveshjes midis Sofjes dhe Shkupit është e pamundur

Nuk mund të merren vendime të menjëhershme për të zgjidhur mosmarrëveshjen midis Bullgarisë dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut, sepse Bullgaria po përballet me zgjedhje parlamentare dhe presidenciale. Këtë e deklaroi kancelarja gjermane Angela..

botuar më 21-10-07 9.37.PD
Presidenti Rumen Radev

Në dialogun me Maqedoninë e Veriut Bullgaria mbron vlerat e BE -së

Në dialogun me Republikën e Maqedonisë së Veriut Bullgaria mbron jo vetëm interesat kombëtare, por mbi të gjitha vlerat e BE-së, të cilat bazohen në demokracinë dhe respektimin e të drejtave të njeriut. Kjo u tha nga Presidenti Rumen Radev në një..

botuar më 21-10-05 11.11.PD