Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti nuk po ngutet të dorëzojë mandatin e dytë për formimin e qeverisë

Rumen Radev
Foto: president.bg

Në ditët në vijim do të njoftoj kur do t"i dorëzoj mandat grupit të dytë më të madh parlamentar për të formuar qeveri, tha Presidenti Rumen Radev pasi GERB-SDS ktheu mandatin e parë. “Shpresoj që koha e dhënë do të investohet në dialog dhe në formimin e besimit midis forcave politike”, tha kreu i shtetit.

“Bullgaria ka nevojë për një qeveri të qëndrueshme, të emëruar nga parlamenti bullgar mbi bazën e parimeve dhe përparësive të përbashkëta”, shtoi Radev, duke theksuar se “vetëm një kabinet legjitim që gëzon besimin e shoqërisë mund ta nxjerrë Bullgarinë nga kriza”.


Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Zgjeruan zonën për orën e mbrëmjes në Greqinë Veriore Për arsye të kalimit në zonën e kuqe për nga numri i të infektuarve dhe të shtruarve në spital me koronavirus u vendos orë e mbrëmjes në rajone të reja të Greqisë Veriore. Në Selanik,..

botuar më 21-10-01 4.11.MD

Bullgaria në prag të një fushate zgjedhore 2 në 1

22 parti dhe 7 koalicione do të marrin pjesë në zgjedhjet e ardhshme për përbërjen e Legjislaturës së 47 të Kuvendit Popullor më 14 nëntor. Është e mundur që numri i tyre të pakësohet, pasi nënshkrimet e paraqitura për regjistrimin e tyre duhet të..

botuar më 21-09-30 12.15.MD

Kirill Petkov: "Po e vazhdojmë ndryshimin" nuk është një parti presidenciale

Formacioni i ri në skenën politike bullgare - partia "Po e vazhdojmë ndryshimin", filloi takime me mbështetësit e saj. Qytetet e para të vizituara nga dy ish-ministrat në qeverinë teknike, Kirill Petkov dhe Asen Vasilev, ishin qytetet e tyre të..

botuar më 21-09-28 12.07.MD