Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti nuk po ngutet të dorëzojë mandatin e dytë për formimin e qeverisë

Rumen Radev
Foto: president.bg

Në ditët në vijim do të njoftoj kur do t"i dorëzoj mandat grupit të dytë më të madh parlamentar për të formuar qeveri, tha Presidenti Rumen Radev pasi GERB-SDS ktheu mandatin e parë. “Shpresoj që koha e dhënë do të investohet në dialog dhe në formimin e besimit midis forcave politike”, tha kreu i shtetit.

“Bullgaria ka nevojë për një qeveri të qëndrueshme, të emëruar nga parlamenti bullgar mbi bazën e parimeve dhe përparësive të përbashkëta”, shtoi Radev, duke theksuar se “vetëm një kabinet legjitim që gëzon besimin e shoqërisë mund ta nxjerrë Bullgarinë nga kriza”.


Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ka dhënë kërkesë për dorëheqje Në fillim të javës, pasi partia e tij humbi balotazhin në zgjedhjet lokale në një numër qytetesh, duke përfshirë dhe Shkupin, Zoran Zaev deklaroi se do të japë..

botuar më 21-11-05 3.11.MD

Ministria e Punëve të Jashtme ndaj Maqedonisë së Veriut: Gjuha e urrejtjes është mohim i vlerave evropiane

Fushata agresive politike lidhur me keqpërdorimin e qëllimshëm të temës së shtetësisë bullgare gjatë fushatës zgjedhore për kryetar të bashkisë së Shkupit është një shembull tjetër i atmosferës së intolerancës së imponuar në Maqedoninë e Veriut..

botuar më 21-11-01 4.05.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Kroatët tani do të udhëtojnë pa viza deri në Shtetet e Bashkuara Kroacia ka zbatuar të gjitha marrëveshjet e nevojshme dypalëshe të sigurisë. Ka arritur dhe përqindjen e domosdoshme të refuzimit për dhënien e vizave-nën 3%. Prandaj vendi..

botuar më 21-10-29 4.10.MD
Подкасти от БНР