Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Për përvjetorin e 70 të Ansamblit Folklorik “Filip Kutev” në kohën e tanishme

Intervistë me drejtorin e ri Georgi Andreev

7
Foto: philipkoutev.com

70 vjet më parë, saktësisht në Ditën Ndërkombëtare të Punës, u mbajt koncerti i parë i Ansamblit Folklorik Shtetëror, i cili sot mban emrin e themeluesit të tij Filip Kutev. Dekreti për krijimin e tij u lëshua shumë më herët, por duheshin muaj për të mbajtur konkurse dhe për të formuar një kor, orkestër dhe formacion vallëzimi. Kjo është arsyeja se pse paraqitja e parë publike e Ansamblit konsiderohet data e lindjes së këtij institucioni prestigjioz kombëtar.

Gjatë viteve të kaluara autoritetin e Ansamblit e kanë formuar disa prej këngëtarëve më të njohur të muzikës popullore - këngëtaret Vëllkana Stojanova, Verka Siderova, Nadka Karadxhova, Janka Taneva, fyelltari Nikolla Gançev, si dhe kompozitorët Krasimir Kjurkçijski, Stefan Dragostinov, Zhivka Klinkova, koreografja Margarita Dikova dhe shumë të tjerë. Shumë vite me radhë drejtoresha e Ansamblit ishte Elena Kuteva, vajza e Filip Kutevit.

Në fillim të vitit 2021, Ansamblin e kryesoi Georgi Andreev, i cili gjithmonë ka thënë se për të puna në Ansambël është një kënaqësi, një fushë për eksperimente dhe krijimtari.

Georgi Andreev

"Pjesa më e madhe e jetës sime të vetëdijshme profesionale ka kaluar në të," tha kompozitori. - Fillova të punoj si dirigjent i orkestrës para se të diplomoja në Akademinë Kombëtare Muzikore" Panço Vlladigerov". Kjo është një nga arsyet se pse nuk emigroj, siç bënë shumë kolegë të mi, duke kërkuar mundësi për t’u zhvilluar jashtë vendit. Që në vitet e mia studentore unë isha realizuar si muzikant. Pas 27 vitesh punë mund të them se e njoh Ansamblin në detaje, me të gjitha cilësitë dhe perspektivat e tij. Ky është një formacion me një histori të madhe. Ai dha fillimin, përvijoi rrugën e zhvillimit të zhanrit, i cili në thelb është një art profesional, i krijuar në bazë të burimeve folklorike ".

Sot pothuajse në çdo qytet të madh në vendin tonë ekziston një ansambël folklorik, krijuar sipas modelit të "Filip Kutevit", ndërsa në repertorin e koreve tona folklorike dhe akademike janë të pranishme orkestrime ose këngë origjinale të krijuesit të tij.

"Filip Kutev ka dy merita të mëdha, përveç rolit të tij si kompozitor - thotë Georgi Andreev. - Ai ringjall kulturën e muzikës popullore, e cila pothuajse ishte humbur. Duke imituar modelet e reja perëndimore që hynin në vendin tonë rreth Çlirimit, folklori urban lulëzonte, në dallim të atij fshatar. Në këtë kuptim, roli i Filip Kutevit është i madh. Përveç ringjalljes së folklorit, ai e vendosi atë mbi një bazë profesionale, duke e kthyer në një art skenik të rikrijuar nga kompozitorët dhe koreografët. Ajo që më ka magjepsur gjithmonë në Ansambël është shpirti, ndjenja se këtu kërkohen, ruhen dhe zhvillohen traditat tona. Unë admiroj entuziazmin e të gjithë artistëve - koristët, orkestruesit, valltarët, sepse pagat që ata marrin janë shumë të vogla. Motivimi i vetëm që i bën njerëzit të punojnë është dashuria për atë që bëjnë dhe besimi se ata janë pjesë e diçkaje për të cilën ia vlen të japin energjinë e tyre, pavarësisht nga shpërblimi financiar. Sigurisht, ne do të bëjmë çmos për ta ndryshuar këtë, por kjo është çështje kohe.

Tani për tani nuk mund të flasim për plane, por qëllimet tona janë që Ansambli të zhvillohet në një drejtim që nuk është marrë seriozisht deri më tani. Bëhet fjalë për prezantimin adekuat të mundësive të tij brilante në kushtet e një mjedisi krejtësisht të ri mediatik. Me rastin e 70 vjetorit po planifikojmë një koncert të madh në Sallën Nr.1 të Pallatit Kombëtar të Kulturës në vjeshtë, ku do të paraqesim më të mirën e repertorit tonë klasik, veprat bashkëkohore, përfshirë këtu dhe premierat ".

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Foto: BGNES, Ani Petrova, philipkoutev.com, Facebook / @PhilipKoutev

Më shumë nga rubrika

Fillon Xhaz Festivali në Stara Zagora

Edicioni i nëntë i Festivalit Ndërkombëtar Xhaz Forum , i cili është pjesë e kalendarit kulturor të Bashkisë së qytetit Stara Zagora hapet më 10 qershor në mbrëmje. Të gjitha veprimtaritë do të mbahen në të hapur në zemrën e qytetit antik..

botuar më 21-06-10 6.55.PD

Filarmonia “Pioner” “krah për krah” me Filarmoninë e Sofjes

"Krah për krah" - kështu quhet projekti në të cilin muzikantët e dy orkestrave do të luajnë në një skenë. Ngjarja është pjesë e Festivalit Ndërkombëtar të Javëve Muzikore të Sofjes. Më 8 qershor në sallën “Bullgaria” të kryeqytetit publiku do të..

botuar më 21-06-07 3.24.MD

Ljudmill Angellov: Gëzohem se jam me publikun tim të dashur bullgar

Në fillim të karrierës së tij mbresëlënëse Ljudmill Angellov fitoi një numër çmimesh nga gara prestigjioze ndërkombëtare - "Frederic Chopin" (Poloni), Palm Beach (SHBA), Piano Masters (Monte Carlo) dhe World Piano Masters Tour (Francë). Ai ka dhënë..

botuar më 21-06-07 11.23.PD