Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Edhe BSP nuk do të pranojë për të formuar qeverinë e vet

Foto: BGNES

Partia Socialiste bullgare (BSP) do të kthejë mandatin e tretë për të formuar qeveri sapo të dorëzohet më 5 maj nga Presidenti Rumen Radev, vendosi udhëheqja e partisë dhe grupi i saj parlamentar në një mbledhje. Forcat e para dhe të dyta politike - GERB dhe “Ka një popull i tillë”, gjithashtu refuzuan të formonin kabinetin e tyre. “Në zgjedhjet e fundit, një pjesë e madhe e votuesve panë në “Ka një popull të tillë” një mundësi për ndryshim”, arsyetoi vendimin për t’u kthyer mandatin udhëheqësja e BSP Kornelia Ninova. Ajo shtoi se partia disa herë u shtri dorë shumicës së forcave parlamentare, por ajo u refuzua. Kjo është arsyeja pse BSP do të kthejë mandatin dhe do t’i japë presidentit një shans për të formuar një kabinet zyrtar me njerëz të ndershëm dhe të respektuar që do të udhëheqin vendin përmes krizës deri në zgjedhjet e parakohshme.


Më shumë nga rubrika

Sofja është mikpritëse e takimit “Tre Dete”

Samiti i gjashtë i Nismës ”Tre Dete”, mikpritës i të cilit është Presidenti Rumen Radev, do të zhvillohet më 8 dhe 9 korrik në Pallatin Kombëtar të Kulturës në Sofje. Ngjarja do të shoqërohet nga një forum i madh biznesi, në të cilin janë të ftuar..

botuar më 21-07-08 5.45.PD

Shkëlqesia e saj Latifa Benazza: Përvoja juaj në bujqësi është tepër e dobishme për Algjerinë

Pavarësisht nga largësia e kryeqyteteve Sofja dhe Algjeri në mbi 1800 kilometra, të dyja vendet kanë marrëdhënie shumëvjeçare diplomatike. Fillimi i tyre është vënë gjatë vitit 1962, kur Algjeria fiton luftën e cila ka zgjatur 8 vjet, për..

botuar më 21-07-07 10.03.PD

Bullgaria është gati të fillojë menjëherë negociatat me Shqipërinë për aderimin e saj në BE

Ministri i Punëve të Jashtme Svetllan Stoev mirëpriti përparësitë e Presidencës Sllovene të Këshillit të BE-së, e cila filloi më 1 korrik 2021, dhe shprehu shpresën se në 6 muajt e ardhshëm ato do të mundësonin kërkimin e zgjidhjeve të duhura për një..

botuar më 21-07-02 7.04.MD