Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Edhe BSP nuk do të pranojë për të formuar qeverinë e vet

Foto: BGNES

Partia Socialiste bullgare (BSP) do të kthejë mandatin e tretë për të formuar qeveri sapo të dorëzohet më 5 maj nga Presidenti Rumen Radev, vendosi udhëheqja e partisë dhe grupi i saj parlamentar në një mbledhje. Forcat e para dhe të dyta politike - GERB dhe “Ka një popull i tillë”, gjithashtu refuzuan të formonin kabinetin e tyre. “Në zgjedhjet e fundit, një pjesë e madhe e votuesve panë në “Ka një popull të tillë” një mundësi për ndryshim”, arsyetoi vendimin për t’u kthyer mandatin udhëheqësja e BSP Kornelia Ninova. Ajo shtoi se partia disa herë u shtri dorë shumicës së forcave parlamentare, por ajo u refuzua. Kjo është arsyeja pse BSP do të kthejë mandatin dhe do t’i japë presidentit një shans për të formuar një kabinet zyrtar me njerëz të ndershëm dhe të respektuar që do të udhëheqin vendin përmes krizës deri në zgjedhjet e parakohshme.


Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Sllovenia mori presidencën e BE Në Lubjanë, Kryeministri Slloven Janez Jansa dhe Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen riafirmuan perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor. Kjo ndodhi në një konferencë të përbashkët..

botuar më 21-07-02 3.23.MD

Bullgaria këmbëngul në zgjidhje të qëndrueshme evropiane të sfidave para integrimit evropian të Shkupit

Pozita e vendit tonë mbi perspektivën evropiane të Republikës së Maqedonisë së Veriut është konsekuente dhe e qartë, thuhet në qëndrimin zyrtar të Ministrisë së Punëve të Jashtme. Politika e zgjerimit të BE duhet të bazohet në përmbushjen e..

botuar më 21-06-25 7.56.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

1/3 nga turqit e konsiderojnë Bullgarinë të afërt për nga kultura 2/3 prej turqve do të votonin “pro” anëtarësisë në Bashkimin Evropian. Tek të rinjtë deri në moshën 24 vjeç ata të cilët e përkrahin Bashkimin Evropian janë mbi 70%. Mbi 1/3 nga të..

botuar më 21-06-25 2.51.MD