Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Na pret një sezon i vështirë turistik

Foto: arkiv

Midis 60 dhe 70 për qind të hoteleve të mëdhenj në det nuk do të hapen gjatë sezonit turistik veror, mendon Georgi Nikollçev, kryetar i Asociacionit të Pronarëve në Turizëm. Arsyeja është “pasiguria absolute për mysafirët që do të vijnë nga jashtë”. Sipas hotelierit, qeveria duhet të marrë masa të shpejta për të negociuar klientët tanë kryesorë turistikë – Britania e Madhe, Gjermania, Rusia, Polonia. “Akoma nuk ka një rregullore të unifikuar të Bashkimit Evropian për turistët që udhëtojnë brenda komunitetit. Rregullore të tilla priten deri në fund të qershorit, kur megjithatë do të jetë tepër vonë për rezervime”,  tha Georgi Nikollçev.


Më shumë nga rubrika

“Flamuri blu” për 13 plazhe bullgare sivjet

13 plazhe nëpër bregdetin bullgar pranë Detit të Zi morën dekoratën “Flamuri blu”. Mes tyre janë 3 plazhet në vendpushimin “Sllënçev Brjag”, plazhet e qytezës pushimore “Djuni” dhe këto në lokalitetin “Arkutino”. “Flamuri blu” është një çmim..

botuar më 21-05-30 7.15.PD

Filluan itineraret letrare nëpër Sofje

Edicioni i tretë i udhëtimit letrar nëpër vendet emblematike për kulturën tonë në kryeqytet filloi me një tregim për dy nga revistat më të mëdha letrare bullgare që përpara më shumë se një shekulli -“Misëll”/ “Mendimi”/ dhe trashëgimtari i tij..

botuar më 21-05-29 9.15.PD
Gëllëb Donev

Bullgaria fton autoritetet ruse të inspektojnë vendpushimet bullgare

Në një letër, Ministri i Çështjeve Sociale Gëllëb Donev ftoi një delegacion të autoriteteve ruse të vizitojë vendpushimet bullgare për t’u siguruar në vend për masat e marra për sigurinë e turistëve në pandeminë Covid-19, njoftoi Asociacioni i..

botuar më 21-05-28 11.32.PD