Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

Dita e Trimërisë dhe e Ushtrisë Bullgare në Sofje u shënua me shenjtërimin e flamujve luftarakë dhe flamujve të shenjtë.Ditën e Shën Gjergjit u bënë homazhe në shenjë mirënjohjeje ndaj të vdekurve për lirinë dhe pavarësinë e Bullgarisë edhe me demonstrimin e aftësive të Trupave të Këmbësorisë, Forcave Ushtarako Ajrore dhe Forcave Ushtarako Detare dhe Komandës së Përbashkët të Operacioneve Speciale.
Foto: BGNES

Më shumë nga rubrika

Bullgaria në fotografi

Manastiri “Shën Luka Apostulli dhe Ungjilltari” është një vend i preferuar nga pelegrinët nga afër dhe larg. Ky është një manastir veprues ortodoks për gra, i vendosur në rrëzën veriore të malit Osogovska, rreth 7 km nga qyteti Kjustendill..

botuar më 21-06-11 5.31.MD

Bullgaria në fotografi

Vitin e tretë me radhë në Sofje u organizua një festival kushtuar miqve më të mirë katër putrash të njeriut. Sipas traditës Dog Fest në “Parkun Jugur”ishte një argëtim për qentë, ndërsa për pronarët e tyre – informacion i dobishëm. Përfaqësues të..

botuar më 21-06-07 3.13.MD

Bullgaria në fotografi

Këneta e Dragomanit është shumë e bukur pikërisht këtë stinë të vitit E vendosur rreth 40 km në perëndim të Sofjes, Këneta e Dragomanit është ligatina më e madhe natyrore karstike në Bullgari, një vend me bimësi të pasur dhe shpendë..

botuar më 21-06-03 3.20.MD