Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

Dita e Trimërisë dhe e Ushtrisë Bullgare në Sofje u shënua me shenjtërimin e flamujve luftarakë dhe flamujve të shenjtë.Ditën e Shën Gjergjit u bënë homazhe në shenjë mirënjohjeje ndaj të vdekurve për lirinë dhe pavarësinë e Bullgarisë edhe me demonstrimin e aftësive të Trupave të Këmbësorisë, Forcave Ushtarako Ajrore dhe Forcave Ushtarako Detare dhe Komandës së Përbashkët të Operacioneve Speciale.
Foto: BGNES

Më shumë nga rubrika

Bullgaria në fotografi

Këneta e Dragomanit është shumë e bukur pikërisht këtë stinë të vitit E vendosur rreth 40 km në perëndim të Sofjes, Këneta e Dragomanit është ligatina më e madhe natyrore karstike në Bullgari, një vend me bimësi të pasur dhe shpendë..

botuar më 21-06-03 3.20.MD

Bullgaria në fotografi

Rezervati Arkeologjik “Jajllata” . Bukuria e egër e bregdetit verior të Detit të Zi u bën përshtypje adhuruesve të natyrës, turistëve, studiuesve... Në rezervat u zbulua një qytet i tërë shpellor nga 101 banesa të populluara që në..

botuar më 21-05-28 11.22.PD

Bullgaria në fotografi

Kalaja “Trajanovi Vrata” gëzonte vizitorë të shumtë gjatë pushimeve. Kalaja e përfshirë në listën e "100 objekteve turistike kombëtare" ndodhet rreth 60 km në jug të Sofjes, pranë autostradës "Trakia" në Sredna Gora. Ajo është pjesa më e..

botuar më 21-05-25 2.39.MD