Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

Dita e Trimërisë dhe e Ushtrisë Bullgare në Sofje u shënua me shenjtërimin e flamujve luftarakë dhe flamujve të shenjtë.Ditën e Shën Gjergjit u bënë homazhe në shenjë mirënjohjeje ndaj të vdekurve për lirinë dhe pavarësinë e Bullgarisë edhe me demonstrimin e aftësive të Trupave të Këmbësorisë, Forcave Ushtarako Ajrore dhe Forcave Ushtarako Detare dhe Komandës së Përbashkët të Operacioneve Speciale.
Foto: BGNES

Më shumë nga rubrika

Bullgaria në fotografi

Bullgaria feston sot Ditën e Vëllezërve të Shenjtë Kirill dhe Metodij, të alfabetit dhe kulturës bullgare. Qytetarë dhe përfaqësues të pushtetit shtetëror dhe vendor vendosën lule para Monumentit të Vëllezërve të Shenjtë Kirill dhe Metodij para..

botuar më 21-05-24 11.35.PD

Bullgaria në fotografi

Në vigjilje të festës së alfabetit dhe kulturës bullgare Biblioteka e Kryeqytetit paraqiti një dhuratë të Agjencisë Shtetërore “Arkivat” – bibliotekën personale të shkrimtarit, historiografit, publicistit, diplomatit dhe intelektualit  Simeon Radev ...

botuar më 21-05-21 5.24.MD

Bullgaria në fotografi

Në fshatin Gorna Malina, jo shumë larg Sofjes, tashmë funksionon Qendra Kishtare për Rehabilitim dhe Integrim Social "Shën Joan Rillski". Qendra ofron mbështetje psikologjike, kinesiterapi, terapi pune, kujdes ortopedik, si dhe përkrahje shpirtërore për..

botuar më 21-05-18 5.04.MD