Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në kuadrin e një jave të sapo infektuarit me koronavirus janë pakësuar me 44%

Foto: EPA/BGNES

545 janë të infektuarit me Covid-19 për 24 orët e kaluara pas 5733 testeve të kryera, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. 9.5% e mostrave janë pozitive.

Më shumë janë të infektuarit në Sofje - 92, pasuar nga rrethet e Burgasit - 86, të Varnës - 50 dhe të Plovdivit - 47.

Numri i pacientëve të regjistruar me simptoma të shfaqura është 46 083. Numri i pacientëve të shtruar në spital po vazhdon të ulet dhe tashmë janë 6 138. 587 pacientë po trajtohen në njësitë e kujdesit intensiv. Në 24 orët e fundit 27 njerëz kanë vdekur. Në bazë javore, shkalla e vdekshmërisë është 25%. Të shëruarit në harkun e shënuar kohor prej 24 orësh janë 594.

Më 6 maj janë bërë 7130 vaksina. 884 254 janë personat me të paktën një vaksinë. 254 505 persona ose 3.6% e popullsisë së vendit janë imunizuar me dy doza.

Më shumë nga rubrika

Kopshti Botanik në Sofje shënon Festën e Barnave Mjekësore me një pazar të bimëve medicinale

Më 24 qershor, Dita e Enjos, e njohur në Bullgari si festa e bimëve mjekësore, do të shënohet në Kopshtin Botanik Universitar - Sofje. Do të ketë një pazar me bimë medicinale dhe aromatike dhe erëza gjatë gjithë ditës. Para mesditës, programi..

botuar më 21-06-24 4.50.PD

Kryeprokurori Ivan Geshev u takua me homologun e tij shqiptar Olsian Çela

Kryeprokurori Ivan Geshev u takua me kryeprokurorin shqiptar Olsian Cela, bëri të ditur zyra e shtypit e Prokurorisë. Të dy kryeprokurorët diskutuan çështje me interes të përbashkët, luftën kundër krimit të organizuar dhe bashkëpunimin midis..

botuar më 21-06-23 7.29.MD

Përfaqësuesit e biznesit dhe qytetarët kërkojnë hapjen e Ilinden-Eksohi

Sonte qytetarët bullgarë u mblodhën për të protestuar në rrugën Goce-Dellçev-Dramë. Arsyeja e pakënaqësisë së tyre është pika e mbyllur kufitare "Ilinden-Eksohi". Pasi dështuan përpjekjet e autoriteteve rajonale në dy rajonet kufitare për të gjetur..

botuar më 21-06-23 7.08.MD