Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dëgjoni dhe zgjidhni këngët tuaja të preferuara nga “Eurovision”

Gjatë vitit 2021 shënojmë 65 vjetorin nga zhvillimi i konkursit të këngëve të “Eurovision”. Me këtë rast, kolegët nga radio televizioni holandez NPO kanë krijuar një platformë të veçantë digjitale, në të cilën spektatorë dhe dëgjues nga shtetet pjesëmarrëse mund të votojnë për favoritët e vet, duke zgjedhur këngë nga të gjitha edicionet e konkursit

Radiot dhe stacionet televizive nga më shumë se 17 vende evropiane po kërkojnë që auditori i kontinentit të marrë pjesë në klasifikimin “Top 50 të Eurovision”. Më e veçanta në këtë votim është se secili  mund të votojë për këngët të cilat prezantojnë vendin e tij. Siç dihet, një nga veçoritë e rregullores së Eurovision është se vetëm njerëzit që nuk jetojnë në territorin e vendit mund të marrin pjesë në përzgjedhjen e këngëve. Në “Eurovision Top 50” ky rregull  nuk zbatohet dhe të gjithë mund të zgjedhin këngët e tyre të preferuara, pavarësisht nga vendi se ku ndodhen.

Sigurisht që ne, të dashur miq, ju ftojmë të votoni për këngët bullgare që ju pëlqejnë më shumë. Do t’i gjeni në linkun pak më poshtë, vetëm në dritaren „Search a song“ duhet të shkruani Bulgaria. Do të gjeni 12 këngë, me të cilat vendi ynë ka marrë pjesë që nga viti 2005 e këtej . Në platformë janë bashkangjitur fragmente nga këngët, disa nga të cilat mund t’i gjeni në linket këtu.

Ju urojmë dëgjim të këndshëm!

Dhe le të zgjedhim së bashku muzikën më të mirë që përfaqësoi Bullgarinë në Eurovision!

Zgjidhni këngët tuaja të dashura nga Eurovision.

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva


Më shumë nga rubrika

P.I.F.

P.I.F. me një koncert në "Apolonia" në kujtim të Dimos

"Dueli" është një këngë nga P.I.F. 5 - albumi i pestë i grupit me të njëjtin emër. "Dueli" është gjithashtu pjesë e albumit me këngë të përmbledhura, i cili u përgatit nga Ivan Vellkov (kitarë), Martin Profirov (bateri) dhe Hristo Mihallkov (bas)...

botuar më 21-09-01 11.20.PD

Mesazhi i radhës i fortë i këngëtarit Miro – “Vula nga shpirti im”

Kënga u përfshi në “Botëkuptim” - albumin e ri të këngëtarit të famshëm pop, kompozitor, tekst-shkrues, dhe producent Miro. Muzika është e kompozitorit Dimitër Petrov. Teksti është një nga më të mirët e krijuar nga Miro. “ Më dëgjo kur bie në..

botuar më 21-08-30 7.15.PD

“Voices Of Rock” me Ronnie Romero dhe Jeff Scott Soto në Montana

Shfaqja “Voices Of Rock” - pjesë e festivalit “Arti është ...” sonte jep një takim midis vokalistëve të rokut Ronnie Romero dhe Jeff Scott Soto në sheshin qendror në Montana. Dy yjet do të mbështeten nga grupi rock bullgar ERIDAN. Festivali ka një..

botuar më 21-08-24 7.35.PD