Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria u klasifikua në finalen e Evrovizionit

Foto: BGNES

Votat e adhuruesve të muzikës në Evropë renditën në finalen e Evrovizionit 2021 interpretimin emocional të pjesëmarrëses bullgare Viktoria. Në gjysmëfinalen e dytë këngëtarja bullgare doli nën numrin 13.

Një element i rëndësishëm vizual i prezantimit të saj ishte rëra në rënie - një simbol i kalimit të kohës. Ajo doli në skenë me një foto të babait të saj i cili është duke luftuar me një sëmundje të rëndë.

Finalja e madhe e Evrovizionit 2021 është më 22 maj. Spektatorët në Bullgari mund të shikojnë shfaqjen drejtpërdrejtë nga ora 22:00.Më shumë nga rubrika

Koncert në Radion Kombëtare Bullgare me rastin e Ditës së Krishtlindjeve në Euroradio

Ansambli Gli Accordatiu shfaqet spontanisht në vitin 2014, si një realizim i një ëndrre të mbajtur prej kohësh , si një formacion i këndimit, si një shprehje e miqësisë. Këtë e tregon dhe emri ynë – “i akorduar”. Me njëri-tjetrin, ndaj njëri-tjetrit,..

botuar më 21-12-14 12.10.MD

Rosen Genkov: "Kurrë mos lejoni që të thahet rrënja e traditës”

Rosen Genkov është një muzikant i shquar në artin tonë tradicional bashkëkohor. Ai ka lindur në Sofje dhe akoma si fëmijë i njeh këngët e krahinës shope dhe mënyrën e interpretimit në fshatrat e afërta Kokaljane dhe Pançarevo (sot..

botuar më 21-12-14 7.15.PD

Dhurata e Krishtlindjeve “Misteri i Zërave Bullgarë”

Më 13 dhjetor është Koncerti i Krishtlindjeve i korit popullor të grave “Miseri i Zërave Bullgarë” me dirigjente Dora Hristova. Në sallën e kryeqytetit “Bëllgaria” do të tingëllojnë premierat e disa këngëve të krijuara posaçërisht për..

botuar më 21-12-13 9.51.PD
Подкасти от БНР