Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria tashmë po lëshon certifikata digjitale për Covid-19

Foto: capital.bg

Që nga 1 qershori, Bullgaria lëshon certifikata digjitale evropiane për Covid-19 dhe është e lidhur me sistemin elektronik në të cilin ato mund të verifikohen, njoftuan nga Komisioni Evropian. Ky është një muaj para nisjes së sistemit nga puna, planifikuar për 1 korrik. Përveç Bullgarisë me portalin evropian janë tashmë të lidhura Çekia, Danimarka, Gjermania, Greqia, Kroacia dhe Polonia, saktësojnë nga Komisioni Evropian.

Pas 4 qershorit, qytetarët bullgarë që tashmë kanë një certifikatë vaksinimi do të jenë në gjendje ta ribotojnë atë në formatin evropian përmes faqes në internet të “Shërbimit Informativ” pa nevojën e një nënshkrimi elektronik.


Më shumë nga rubrika

Aeroporti i Plovdivit

Aeroporti i Plovdivit mirëpret gjithnjë e më shumë pasagjerë

Në fund të vitit 2021, numri i fluturimeve të kryera nga Aeroporti i Plovdivit u rrit nga 3 në 12 në javë. Këtë e bëri të ditur drejtori ekzekutiv Pllamen Spasov për BNR Plovdiv. Që nga nëntori i vitit të kaluar, aeroporti ka kryer fluturime me..

botuar më 22-01-12 6.20.PD

Parashikimi i motit për 12 janarin

Gjatë natës vranësirat do të jenë të konsiderueshme. Në zonat jugore dhe malore do të vijojë të bjerë borë. Temperaturat minimale do të jenë nga minus 7 deri në minus 2 gradë, në Sofje deri në minus 7. Të mërkurën do të ndalen reshjet...

botuar më 22-01-11 8.25.MD

Kryeministri Kirill Petkov: Do të punojmë për një përparim të shpejtë në negociatat me Maqedoninë e Veriut

Në një video fjalim, Kryeministri Kirill Petkov e cilësoi seancën e djeshme të Këshillit Konsultativ të Sigurisë Kombëtare si një diskutim me kohë dhe të dobishëm, bëri të ditur shërbimi për shtyp i qeverisë. Sipas Kryeministrit, ajo ka..

rinovuar më 22-01-11 7.44.MD
Подкасти от БНР