Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria tashmë po lëshon certifikata digjitale për Covid-19

Foto: capital.bg

Që nga 1 qershori, Bullgaria lëshon certifikata digjitale evropiane për Covid-19 dhe është e lidhur me sistemin elektronik në të cilin ato mund të verifikohen, njoftuan nga Komisioni Evropian. Ky është një muaj para nisjes së sistemit nga puna, planifikuar për 1 korrik. Përveç Bullgarisë me portalin evropian janë tashmë të lidhura Çekia, Danimarka, Gjermania, Greqia, Kroacia dhe Polonia, saktësojnë nga Komisioni Evropian.

Pas 4 qershorit, qytetarët bullgarë që tashmë kanë një certifikatë vaksinimi do të jenë në gjendje ta ribotojnë atë në formatin evropian përmes faqes në internet të “Shërbimit Informativ” pa nevojën e një nënshkrimi elektronik.


Më shumë nga rubrika

Karen Donfriеd

Shtetet e Bashkuara do të mbështesin Bullgarinë pas pezullimit të furnizimit me gaz rus

Shtetet e Bashkuara po zhvillojnë masa për të mbështetur Bullgarinë pas ndërprerjes së furnizimit me gaz nga Rusia, tha Ndihmëssekretarja amerikane e Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike Karen Donfriеd. “Dua ta them qartë se..

botuar më 22-05-13 2.48.MD
Kryeministri Petkov

Kryeministri mohoi se do të nënshkruhet marrëveshje me Shkupin

Kryeministri Kirill Petkov hodhi poshtë pohimet se gjatë vizitës së ardhshme të një delegacioni bullgar në Maqedoninë Veriore më 22 maj do të nënshkruhet një marrëveshje konkrete me Shkupin. Gjatë kontrollit parlamentar blitz, Petkov siguroi se..

botuar më 22-05-13 2.28.MD

Bullgaria do të marrë gaz nga Azerbajxhani, por jo përmes Greqisë

Nga 1 korriku, Bullgaria do të marrë gazin azer, njoftoi në parlament Kryeministri Kiril Petkov gjatë një kontrolli. Ai sqaroi se gazi nuk do të vijë nga Greqia. “Ne do të jemi në gjendje të marrim të gjithë sasinë e gazit azerbajxhanas para se të..

botuar më 22-05-13 1.18.MD