Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria tashmë po lëshon certifikata digjitale për Covid-19

Foto: capital.bg

Që nga 1 qershori, Bullgaria lëshon certifikata digjitale evropiane për Covid-19 dhe është e lidhur me sistemin elektronik në të cilin ato mund të verifikohen, njoftuan nga Komisioni Evropian. Ky është një muaj para nisjes së sistemit nga puna, planifikuar për 1 korrik. Përveç Bullgarisë me portalin evropian janë tashmë të lidhura Çekia, Danimarka, Gjermania, Greqia, Kroacia dhe Polonia, saktësojnë nga Komisioni Evropian.

Pas 4 qershorit, qytetarët bullgarë që tashmë kanë një certifikatë vaksinimi do të jenë në gjendje ta ribotojnë atë në formatin evropian përmes faqes në internet të “Shërbimit Informativ” pa nevojën e një nënshkrimi elektronik.


Më shumë nga rubrika

Rumen Radev

Gjermania ka nevojë për hidrogjen - Bullgaria mund ta prodhojë atë

Gjermania, si industria kryesore e Evropës, ka nevojë për shumë hidrogjen në të ardhmen dhe Bullgaria mund të prodhojë hidrogjen “të gjelbër”, tha Presidenti Rumen Radev gjatë një vizite në qytetin verior gjerman Hamburg. Sipas kreut të..

botuar më 22-05-17 7.28.MD

Avionë luftarakë bullgarë shoqëruan një avion turk pas një sinjali për bombë

Avionë luftarakë bullgarë eskortuan sërish një avion pasagjerësh në hapësirën ajrore të Bullgarisë, për të cilin u mor sinjali për një mjet shpërthyes në bord. Të hënën, një aeroplan i vijave ajrore turke që fluturonte për në Antalia u shoqërua..

botuar më 22-05-17 3.12.MD

Bullgarët etnikë – refugjatë nga Ukraina po kërkojnë ndihmë nga qeveria bullgare

Bullgarët etnikë nga Zaporozhieto në Ukrainë, të vendosur në qytetin Gorna Orjahovica të Bullgarisë Qendrore Veriore, i bëjnë thirrje qeverisë bullgare të zgjasë programin e ndihmës humanitare, i cili u siguron atyre një qëndrim në hotel, dhe..

botuar më 22-05-17 2.53.MD