Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria tashmë po lëshon certifikata digjitale për Covid-19

Foto: capital.bg

Që nga 1 qershori, Bullgaria lëshon certifikata digjitale evropiane për Covid-19 dhe është e lidhur me sistemin elektronik në të cilin ato mund të verifikohen, njoftuan nga Komisioni Evropian. Ky është një muaj para nisjes së sistemit nga puna, planifikuar për 1 korrik. Përveç Bullgarisë me portalin evropian janë tashmë të lidhura Çekia, Danimarka, Gjermania, Greqia, Kroacia dhe Polonia, saktësojnë nga Komisioni Evropian.

Pas 4 qershorit, qytetarët bullgarë që tashmë kanë një certifikatë vaksinimi do të jenë në gjendje ta ribotojnë atë në formatin evropian përmes faqes në internet të “Shërbimit Informativ” pa nevojën e një nënshkrimi elektronik.


Më shumë nga rubrika

Ministri maqedonas Bujar Osmani

Po vazhdon kujdesi për të mbijetuarit nga aksidenti në autostradën “Struma”

Tre mjekë ligjorë nga Instituti i Mjekësisë Ligjore në Shkup i janë bashkuar ekipit të ekspertëve në Sofje për autopsi dhe identifikimin e trupave të qytetarëve nga Maqedonia e Veriut që vdiqën në aksidentin në autostradën “Struma” , tha..

botuar më 21-11-24 11.41.PD

Numri i të shëruarve nga Covid në ditë ra nën numrin e të infektuarve rishtazi

3233 janë rastet e reja me koronavirus në vend në 24 orët e fundit. Mbi 82 për qind prej tyre nuk janë vaksinuar. 9,56% e 33 803 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. Në 24 orët e fundit kanë vdekur 151 persona me..

botuar më 21-11-24 9.03.PD

Bullgaria nderon viktimat e dy incidenteve tragjike

Sot në Bullgari është ditë zie kombëtare në kujtim të viktimave të dy incidenteve tragjike. Flamujt kombëtarë të të gjitha institucioneve shtetërore janë përgjysmuar. Më 22 nëntor 9 persona humbën jetën për shkak të një zjarri të shpërthyer në..

botuar më 21-11-24 7.40.PD