Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

Këneta e Dragomanit është shumë e bukur pikërisht këtë stinë të vititE vendosur rreth 40 km në perëndim të Sofjes, Këneta e Dragomanit është ligatina më e madhe natyrore karstike në Bullgari, një vend me bimësi të pasur dhe shpendë uji që bëjnë fole.Në një pjesë të kënetës është ndërtuar një infrastrukturë e veçantë për adhuruesit e natyrës.Foto: Krasimir Martinov

Më shumë nga rubrika

Bullgaria në fotografi

Në Akademinë Mjekësore Ushtarake në Sofje u hap një njësi e re për diagnostikimin e pacientëve me sëmundje infektive.  Objekti i ri ka një skaner të veçantë, një aparat fotografik me rreze X dhe ultratinguj, kabinete të posaçme për..

botuar më 21-11-26 3.30.MD

Sofja po përgatitet për Krishtlindjet

Në kryeqytetin bullgar ka nisur ndërtimi i pazarit tradicional gjerman të Krishtlindjeve. Ai do të vendoset në kopshtin e Teatrit Kombëtar “Ivan Vazov”. Foto: BGNES

botuar më 21-11-17 5.22.MD

Në stinën e kungujve të pjekur dhe lakrës arme

Një nga gatimet e preferuara të bullgarëve në dimër është lakra arme . Si një gastronom i mirë, bullgari preferon ta përgatisë vetë dhe muaji nëntor është më i përshtatshmi për këtë.  Kungulli i pjekur është simboli tjetër i..

botuar më 21-11-05 1.56.MD