Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kombëtarja bullgare e futbollit humbi nga Franca

Franca mundi Bullgarinë 3:0 në një ndeshje kontrolli në “Stade de France” në Paris, para Euro 2021. Ndeshja filloi me presionin e pritur të nikoqirëve. Kampionët e botës shënuan gol në minutën e 29-të, pas gërshërës akrobatike të pasme nga Antoine Griezmann dhe një autogoli me kokë nga Ivajllo Çoçev. Në pjesën e dytë, bullgarët vazhduan të mbrohen, edhe pse humbën një shans për ta barazuar rezultatin. Në 10 minutat e fundit të ndeshjes mbrojtja bullgare u plas dhe arriti në rezultatin përfundimtar.

Nuk mund të them se lojtarët nuk u përpoqën, tha trajneri i bullgarëve Jasen Petrov pas humbjes. Ai shtoi se ekipi mund të mësohet vetëm nga tre ndeshjet miqësore që luajti javën e fundit dhe të ecë përpara. “Luanët” përfunduan 1:1 me Sllovakinë, ndërsa para kësaj humbën ndaj Rusisë 0:1.

Nurgyll Salimova

Salimova regjistroi fitoren e saj të parë në Turneun e Pretenduesve

Nurgyll Salimova arriti fitoren e saj të parë në Turneun e Pretenduesve për titullin botëror të shahut për femra në Toronto. Në raundin e katërt të garës në qytetin kanadez, 20-vjeçarja bullgare fitoi me figurat e bardha ndaj shahistes numër dy në..

botuar më 24-04-08 9.38.PD

Hapet zyrtarisht sezoni i ri i motoçikletistëve

Sezoni i motoçikletistëve 2024 do të hapet zyrtarisht sot, 6 prill, në orën 10:00 në sheshin “Princi Aleksandër I Batenberg” në qendër të Sofjes. Nga aty kortezhi i motoçiklistëve do të shkojë në rezidencën “Bojana” rrëzë malit të Vitoshës, ku do të..

botuar më 24-04-06 4.50.PD
Nurgyul Salimova

Nurgyul Salimova përfaqëson Bullgarinë në Turneun e Pretenduesve

Nurgyul Salimova është e vetmja që përfaqëson Bullgarinë në Turneun Botëror të Shahut që fillon sot në Toronto, pasi u kualifikua atje me një paraqitje të shkëlqyer në Kupën e Botës vitin e kaluar, kur arriti në finale, por pas një beteje dramatike..