Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Makinat e reja për votim do të sigurohen pa konkurs

Foto: BGNES

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve - KQZ do t’ia porositë furnizimin e makinave të reja të votimit kompanisë shtetërore "Shërbimet e Informacionit". Kjo u vendos nga anëtarët e KQZ-së më 21 qershor.

Më 15 qershor është zhvilluar bisedë me prodhuesin e pajisjes "Smartmatic". Kompania ka deklaruar se nuk ka gatishmëri ligjore për të operuar në Bullgari. Kjo është arsyeja se pse KQZ fton kompaninë "Shërbimet e Informacionit", e cila është përfaqësuese e autorizuar e "Smartmatic", për të negociuar dhe lidhur një kontratë.

Prokurimi publik do të zhvillohet përmes negociatave dhe jo me konkurs, kurse KQZ do të merret vesh edhe me "Ciela Norma".

Procedura argumentohet me nevojën urgjente për furnizimin e shpejtë të makinave dhe me kohën e shkurtër deri në zgjedhjet parlamentare.


Më shumë nga rubrika

Asena Serbezova

Ministri i Shëndetësisë u takua me disa nga protestuesit kundër certifikatës së gjelbër

“Nuk kishte një strategji të qartë komunikimi që nga fillimi i pandemisë dhe frika i ndau njerëzit”, tha Ministrja e Shëndetësisë Asena Serbezova në një takim me disa nga protestuesit kundër certifikatës së gjelbër. Ajo tha se është kundër vaksinimit të..

botuar më 22-01-12 6.49.MD
Bujar Osmani

Bujar Osmani: “Po planifikojmë mbledhje të qeverive të Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut”

Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut planifikojnë një mbledhje të përbashkët të të dy qeverive më 25 janar. Këtë e njoftoi sot, 12.01., në rrjetet sociale Ministri i Jashtëm i RS të Maqedonisë, Bujar Osmani, cituar nga BGNES. “ Jemi përpara formimit..

botuar më 22-01-12 6.16.MD

Trazira para Parlamentit në shenjë proteste ndaj masave anti-epidemike

Mijëra njerëz nga i gjithë vendi iu bashkuan një proteste kombëtare kundër Certifikatës së Gjelbër dhe masave anti-epidemike, organizuar nga Partia “Vëzrazhdane”. Të pakënaqurit bllokuan lëvizjen në bulevardin qendror “Car Osvoboditell”. Dhe për..

rinovuar më 22-01-12 4.06.MD
Подкасти от БНР