Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Edhe fëmijët mbi 12 vjeç tani mund të vaksinohen kundër koronavirusit

Foto: arkiv

Fëmijët mbi moshën 12 vjeç mund të vaksinohen kundër Covid-19 me vaksinën e "Pfizer" / "Biontech", njoftoi Ministria e Shëndetësisë. Për këtë qëllim prindërit duhet të plotësojnë një formular për pëlqimin e tyre të informuar.

Ndërkohë, Ministri i Shëndetësisë, dr. Stojço Kacarov, tha në një takim me përfaqësuesen e re të UNICEF, Christina Dorothea de Bruin, "Ne nuk kemi zgjidhje tjetër veçse të provojmë gjithçka për t'i bindur njerëzit të vaksinohen." Sipas Ministrit, ne kemi të gjitha parakushtet për imunizim, por megjithatë mbulimi i vaksinimit të popullsisë në vend mbetet i ulët.

Nga ana e saj, Christina de Bruin tha se është e gatshme ta ndihmojë fillimin e një fushate informacioni në mbështetje të vaksinave. "Kjo është e nevojshme për shkak të sinjaleve alarmuese se madje disa profesionistë mjekësorë në Bullgari janë skeptikë rreth vaksinave," tha ajo.


Më shumë nga rubrika

Rregulla të reja për hyrje në Bullgari nga vendet në zonën e kuqe

Nga e enjtja, 29 korrik, shtetasit bullgarë, personat me qëndrim të përhershëm ose afatgjatë në Bullgari dhe familjet e tyre, shtetasit e BE-së dhe Zonës Ekonomike Evropiane, punëtorët sezonalë dhe të huajit që duan të marrin dekret për shtetësi..

botuar më 21-07-27 7.28.MD

Bregu jugor i Detit të Zi është plot me turistë pothuajse 100%

Qytetet detare në bregdetin jugor të Detit të Zi janë pothuajse 100% të plota dhe çmimet e fjetjes janë rritur me gati 20% që nga fillimi i korrikut, pasi u konstatua interes i shtuar për detin bullgar, njoftoi BGNES. Operatorët turistikë e..

botuar më 21-07-27 4.34.MD

Po rritet fluksi i migrantëve në kufijtë me Turqinë dhe Greqinë

Janë kapur katër herë më shumë migrantë të paligjshëm sesa në vitin 2020 në 6 muajt e parë të këtij viti, tha Policia Kufitare për BNR. Gjatë kësaj periudhe autoritetet kufitare kanë parandaluar kalimin e gati 8 300 migrantëve të paligjshëm..

botuar më 21-07-27 2.27.MD