Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

6 parti po hyjnë me siguri në parlamentin e ri

Foto: Ani Petrova

Tre javë para zgjedhjeve parlamentare, GERB-SDS dhe "Ka një popull të tillë" /ITN/ ndajnë 1.5%, sipas një sondazhi përfaqësues kombëtar të Trendit, i cili u zhvillua nga 11 deri në 18 qershor me kërkesë të gazetës "24 çasa".

Parlamenti i ardhshëm përfshin 6 forca politike. GERB është në vend të parë me 21.7%. "ITN" janë në vend të dytë me 20.2%. Partia Socialiste Bullgare /BSP/ ka 16.1% mbështetje. "Bullgaria Demokratike" merr 11.2%, "Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë" /DPS/ -10.9%. "Ngrihu! Kriminelët jashtë! " ka 5%, ndërsa "Patriotët Bullgarë" mbeten shumë afër barrierës për të hyrë në parlament me 3.9%.

48% e të anketuarve kanë deklaruar se do të votonin më 11 korrik. 1/5 e njerëzve nuk kanë vendosur ende për kë do të votojnë. Qeveria e përkohshme vlerësohet pozitivisht nga 35% e bullgarëve, ndërsa 42% japin një vlerësim negativ.

Më shumë nga rubrika

Romët e arsimuar kërkojnë realizim jashtë vendit

Komuniteti rom e ka të vështirë të përshtatet me kushtet e tregut të punës në Bullgari. Këtë e tha para BNR Stara Zagora Ganço Iliev, kryetar i Shoqatës “Bota pa Kufij”. Shumë romë po kërkojnë të ardhura ditore, jo një perspektivë karriere, mendon..

botuar më 21-07-31 3.21.MD

Kryqi i Kuq Bullgar shpalli një konkurs fotografik

Me rastin e njëqindvjetorit të tij, Kryqi i Kuq Bullgar organizon një konkurs fotografie të quajtur “HUMAN-i-ti”. “Konkursi është një sfidë, si për ne ashtu edhe për të gjithë fotografët amatorë dhe profesionistë - për të gjetur njerëzimin, për ta..

botuar më 21-07-31 9.45.PD
Stefan Janev

Kryeministri Stefan Janev: Bullgaria duhet të ketë një qeveri të qëndrueshme

Të mos nxitohet me parashikimet dhe skenarët për një javë, dy muaj, etj. Për këtë bëri thirrje Kryeministri në detyrë Stefan Janev para gazetarëve pasi iu dha një mandat për të formuar një qeveri partisë ITN. Janev tha se partive në parlament duhet..

botuar më 21-07-30 6.54.MD