Programi i ditës
Размер на шрифта
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

KQZ nuk sheh asnjë shqetësim në deklaratat e qeverisë së përkohshme

Foto: arkiv

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka hedhur poshtë ankesën e një prej koalicioneve të regjistruara për pjesëmarrje në zgjedhjet parlamentare kundër Kryeministrit Stefan Janev dhe ministrave në qeverinë e përkohshme.

Sipas koalicioni ka shkelje për shkak të "deklaratave dhe pretendimeve të shumta të pabazuara", të cilat përmbajnë një thirrje për mbështetje në favor të partive të tjera politike dhe janë një apel i drejtpërdrejtë për mosmbështetjen e parashtruesve të ankesave. Për KQZ-në, këto deklarata dhe citime përmbajnë vetëm informacion në lidhje me punën e qeverisë së përkohshme në raportin e saj.

KQZ nuk arriti të miratojë udhëzimet për punën e komisioneve sektoriale të zgjedhjeve.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 9 dhjetorin 2022

Më 9 dhjetor do të ketë vranësira të konsiderueshme, kryesisht të larta në gjysmën lindore të vendit. Para mesditës kryesisht në ultësira do të ketë mjegull. Do të jetë pothuajse pa shi. Do të fryjë erë e dobët deri mesatare jug-jugperëndimore,..

botuar më 22-12-08 8.30.MD

Një pjesë e eksploruesve polarë bullgarë janë tashmë në ishullin Livingston

Grupi i parë i ekspeditës së 31-të bullgare të Antarktidës ndodhet tashmë në stacionin polar bullgar në ishullin Livingson. Këtë e bëri të ditur Instituti Bullgar i Antarktikut, i kryesuar nga prof. Hristo Pimpirev, në profilin e tyre në Facebook...

botuar më 22-12-08 7.48.MD

Bullgaria dhe Rumania mbeten jashtë Shengenit

Nga 1 janari, vetëm Kroacia do të pranohet në zonën Shengen, Bullgaria dhe Rumania mbeten jashtë zonës pa kontroll kufitar. Në votimin e sotëm në Këshillin e BE-së, Austria votoi “kundër” pranimit të Bullgarisë dhe Rumanisë, kurse Holanda..

botuar më 22-12-08 7.31.MD