Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

KQZ nuk sheh asnjë shqetësim në deklaratat e qeverisë së përkohshme

Foto: arkiv

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka hedhur poshtë ankesën e një prej koalicioneve të regjistruara për pjesëmarrje në zgjedhjet parlamentare kundër Kryeministrit Stefan Janev dhe ministrave në qeverinë e përkohshme.

Sipas koalicioni ka shkelje për shkak të "deklaratave dhe pretendimeve të shumta të pabazuara", të cilat përmbajnë një thirrje për mbështetje në favor të partive të tjera politike dhe janë një apel i drejtpërdrejtë për mosmbështetjen e parashtruesve të ankesave. Për KQZ-në, këto deklarata dhe citime përmbajnë vetëm informacion në lidhje me punën e qeverisë së përkohshme në raportin e saj.

KQZ nuk arriti të miratojë udhëzimet për punën e komisioneve sektoriale të zgjedhjeve.


Më shumë nga rubrika

Aeroporti i Plovdivit

Aeroporti i Plovdivit mirëpret gjithnjë e më shumë pasagjerë

Në fund të vitit 2021, numri i fluturimeve të kryera nga Aeroporti i Plovdivit u rrit nga 3 në 12 në javë. Këtë e bëri të ditur drejtori ekzekutiv Pllamen Spasov për BNR Plovdiv. Që nga nëntori i vitit të kaluar, aeroporti ka kryer fluturime me..

botuar më 22-01-12 6.20.PD

Parashikimi i motit për 12 janarin

Gjatë natës vranësirat do të jenë të konsiderueshme. Në zonat jugore dhe malore do të vijojë të bjerë borë. Temperaturat minimale do të jenë nga minus 7 deri në minus 2 gradë, në Sofje deri në minus 7. Të mërkurën do të ndalen reshjet...

botuar më 22-01-11 8.25.MD

Kryeministri Kirill Petkov: Do të punojmë për një përparim të shpejtë në negociatat me Maqedoninë e Veriut

Në një video fjalim, Kryeministri Kirill Petkov e cilësoi seancën e djeshme të Këshillit Konsultativ të Sigurisë Kombëtare si një diskutim me kohë dhe të dobishëm, bëri të ditur shërbimi për shtyp i qeverisë. Sipas Kryeministrit, ajo ka..

rinovuar më 22-01-11 7.44.MD
Подкасти от БНР