Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Përfaqësuesit e biznesit dhe qytetarët kërkojnë hapjen e Ilinden-Eksohi

Foto: BGNES

Sonte qytetarët bullgarë u mblodhën për të protestuar në rrugën Goce-Dellçev-Dramë. Arsyeja e pakënaqësisë së tyre është pika e mbyllur kufitare "Ilinden-Eksohi". Pasi dështuan përpjekjet e autoriteteve rajonale në dy rajonet kufitare për të gjetur një zgjidhje të problemit, biznesi dhe shoqëria i bënë thirrje shtetit bullgar për të ndërhyrë urgjentisht.

Përveç transportit të rëndë, janë prekur të gjithë ata që planifikojnë pushimet e tyre verore në këtë rajon të Greqisë. Protestuesit kërcënojnë se nëse nuk ka reagim të shpejtë dhe negociata efektive në nivelin diplomatik midis dy vendeve anëtare të BE, do të vijojë një bllokim i pikës kufitare Kullata.

Më shumë nga rubrika

Stefan janev do të jetë përsëri kryeministër në detyrë

Në qytetin Gabrovo, në hapjen e vitit shkollor, Stefan Janev njoftoi se ai pret të kryesojë qeverinë e ardhshme të përkohshme. Kryeministri në detyrë tha se do të ketë ndryshime në përbërjen e kabinetit të tretë të Presidentit Rumen Radev. Qeveria..

botuar më 21-09-15 1.29.MD
Ilijana Jotova

Nënpresidenti nuk pret ndryshime në qeverinë e re të përkohshme

Presidenti Rumen Radev tregoi se mund të formojë një qeveri, tha në Bllagoevgrad nënpresidentja Ilijana Jotova, e cila ishte mysafire ditën e parë të shkollës në Shkollën e 8-të Fillore. “Më 16 shtator presidenti do të shpallë kabinetin dhe..

botuar më 21-09-15 12.12.MD

Prej një shekulli viti shkollor në Bullgari fillon më 15 shtator

Presidenti Rumen Radev mirëpriti nxënësit dhe mësuesit në ditën e parë të shkollës në Shkollën Fillore “Hristo Smirnenski” në qytetin Pazarxhik. “Shkolla bullgare nuk është vetëm një tempull i dijes, është një vend i shenjtë ku fëmijët tanë bëhen..

botuar më 21-09-15 11.56.PD