Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Cvetana Pironkova shkon në finalet e kualifikimeve të Wimbledon

Cvetana Pironkova

Reketa e parë e Bullgarisë në tenisin e grave, Cvetana Pironkova, mundi Naiktha Bains të Britanisë me 6-1, 6-2 pas 54 minutash lojë. Kështu bullgarja u kklasifikua në raundin e fundit të kualifikimeve të Wimbledon.

Cveti përfundoi me 11 goditje fituese kundër 9 gabimeve të paprovokuara dhe i siguroi vetes 30 pikë për renditjen botërore, ku është në vendin e 103-të. Në raundin tjetër ajo do të konkurrojë me fituesen e ndeshjes midis Varvara Flink (Rusi) dhe Ana Konjuh (Kroaci).

Nurgyll Salimova

Humbja e dytë për Nurgyll Salimova në Turneun e Pretenduesve

Nurgyll Salimova humbi nga Aleksandra Gorjaçkina në Turneun e Pretenduesve për titullin botëror të shahut në Toronto. Shahistja bullgare të premten më 12 prill do të luajë me figurat e zeza kundër shahistes Katerina Lagno nga Rusia. Pas..

botuar më 24-04-11 10.01.PD

Legjendat e sportit bullgar janë duke bërë një vizitë në Parlamentin Evropian

Fituesi i Topit të Artë në vitin 1994 Hristo Stoiçkov , atletja jonë më e suksesshme e të gjitha kohërave Maria Grozdeva (qitje), kampionia jonë e vetme olimpike e notit Tanja Bogomillova-Dangallakova, legjenda e gjimnastikës sportive Jordan Jovçev..

botuar më 24-04-10 5.04.MD

Nurgyul Salimova ka arritur një barazim ndaj lideres në turneun e prteneduesve

Nurgyul Salimova arriti rezultat baras me ish-kampionen e botës Tan Zhongyi të Kinës në raundin e pestë të Turneut të Pretenduesve në Toronto. Me figurat e zeza, bullgarja 20-vjeçare luajti me shumë qetësi përballë lideres në renditjen e përkohshme..