Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria është gati të fillojë menjëherë negociatat me Shqipërinë për aderimin e saj në BE

Foto: mfa.bg

Ministri i Punëve të Jashtme Svetllan Stoev mirëpriti përparësitë e Presidencës Sllovene të Këshillit të BE-së, e cila filloi më 1 korrik 2021, dhe shprehu shpresën se në 6 muajt e ardhshëm ato do të mundësonin kërkimin e zgjidhjeve të duhura për një Evropë më të mirë dhe më të prosperuar.

Lidhur me politikën e zgjerimit të BE-së, Stoev tha se Bullgaria është e gatshme të fillojë menjëherë procesin e negociatave me Shqipërinë. Për Maqedoninë e Veriut ai tha se Bullgaria është e hapur për dialog, por ai duhet të jetë konstruktiv, dashamirës dhe të mbështetet te besimi tashmë i humbur.


Më shumë nga rubrika

Ministrat Svetllan Stoev (djathtas) dhe Gordan Garliç-Radman

Rifillojnë negociatat midis Shkupit dhe Sofjes

Një raund i ri bisedimesh midis Bullgarisë dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut do të zhvillohet deri në fund të tetorit. Kjo u njoftua nga Ministri i Jashtëm Svetllan Stoev në një takim me homologun e tij kroat Gorjan Garliç-Radman. Do të..

botuar më 21-10-12 1.15.MD
Kristalina Georgieva

Kristalina Georgieva mbetet shefe e FMN

Bordi i Drejtorëve të Fondit Monetar Ndërkombëtar - FMN shprehu besimin e plotë në drejtoreshën menaxhuese Kristalina Georgieva . Kjo erdhi pas një rishikimi të pretendimeve se ajo i bëri presion stafit të Bankës Botërore ndërsa bullgarja ishte..

botuar më 21-10-12 11.21.PD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Rumania po kërkon një qeveri të re pas një votim mosbesimi Një votim mosbesimi në parlamentin rumun përmbysi qeverinë e kryeministrit nacional-liberal Florin Katsu , i cili mori pushtetin gjatë dhjetorit të vitit 2020. Vendimi i..

botuar më 21-10-08 3.29.MD