Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria është gati të fillojë menjëherë negociatat me Shqipërinë për aderimin e saj në BE

Foto: mfa.bg

Ministri i Punëve të Jashtme Svetllan Stoev mirëpriti përparësitë e Presidencës Sllovene të Këshillit të BE-së, e cila filloi më 1 korrik 2021, dhe shprehu shpresën se në 6 muajt e ardhshëm ato do të mundësonin kërkimin e zgjidhjeve të duhura për një Evropë më të mirë dhe më të prosperuar.

Lidhur me politikën e zgjerimit të BE-së, Stoev tha se Bullgaria është e gatshme të fillojë menjëherë procesin e negociatave me Shqipërinë. Për Maqedoninë e Veriut ai tha se Bullgaria është e hapur për dialog, por ai duhet të jetë konstruktiv, dashamirës dhe të mbështetet te besimi tashmë i humbur.


Më shumë nga rubrika

Bujar Osmani

Bujar Osmani: Përfshirja e bullgarëve në Kushtetutë nuk bie ndesh me interesat e Shkupit

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë Veriore, Bujar Osmani, deklaroi se propozimi për përfshirjen e komunitetit bullgar në Kushtetutë nuk bie ndesh me interesat e Shkupit. Sipas Osmanit, vendi i tij nuk ka pasur asnjëherë problem me njohjen e..

botuar më 21-10-07 6.00.MD
Angela Merkel

Një zgjidhje e menjëhershme e mosmarrëveshjes midis Sofjes dhe Shkupit është e pamundur

Nuk mund të merren vendime të menjëhershme për të zgjidhur mosmarrëveshjen midis Bullgarisë dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut, sepse Bullgaria po përballet me zgjedhje parlamentare dhe presidenciale. Këtë e deklaroi kancelarja gjermane Angela..

botuar më 21-10-07 9.37.PD
Presidenti Rumen Radev

Në dialogun me Maqedoninë e Veriut Bullgaria mbron vlerat e BE -së

Në dialogun me Republikën e Maqedonisë së Veriut Bullgaria mbron jo vetëm interesat kombëtare, por mbi të gjitha vlerat e BE-së, të cilat bazohen në demokracinë dhe respektimin e të drejtave të njeriut. Kjo u tha nga Presidenti Rumen Radev në një..

botuar më 21-10-05 11.11.PD